Závislost na alkoholu hrozí i českým mužům

Pití alkoholu se dnes bere za jakousi tolerovanou neřest. Tak je tomu celosvětově. Zatímco někde se setkáte s pitím přemíry alkoholu, jinde se alkohol pije zřídkakdy. O České republice lze říct, že zdejší občané jsou ve spotřebě alkoholu na špici. To ostatně dokazují statistiky, které říkají, že ročně vypijeme i trojnásobek světového průměru. Nejedná se však o skutečnost, za kterou bychom měli být vděční nebo kterou bychom se měli chlubit. Je to naopak do nebe volající. S takovou spotřebou alkoholu se totiž pojí i velké riziko vzniku závislosti na alkoholu. A to je problém, který není snadné vyléčit. 

Závislost na alkoholu jako riziko tolerované neřesti

Jak již bylo zmíněno, pití alkoholu se dnes bere za jakousi tolerovanou neřest. Jenže i tato tolerovaná neřest s sebou nese jedno obrovské riziko, a to konkrétně závislost na alkoholu, která hrozí až čtvrtině českých mužů. Podle Státního zdravotnického ústavu je závislostí ohroženo skoro třicet procent mužů, což je více jak milion. 

Poslední statistiky také upozorňují na fakt, že téměř každý den pije zhruba dvacet procent mužů. A to je opravdu hraniční. Taktéž alarmující je i zjištění, že mladiství pijí alkohol daleko více než dospělí jedinci. Za poslední roky vzrostl počet patnáctiletých, kteří mají již zkušenost s alkoholem ze sedmdesáti na pětadevadesát procent. 

Jak jste na tom s alkoholem vy?

Statistiky jsou až zarážející a překvapující zároveň. Pokud patříte k lidem, kteří vědí, že alkohol je také jejich denním chlebem, nabízí se chvilka zamyšlení. Jak jste na tom doopravdy s alkoholem vy? Chutná vám nebo ho pijete jenom příležitostně? 

Pokud si myslíte, že popíjení alkoholu už možná hraničí se závislostí, vyplatí se zkusit takzvaný “suchý měsíc”. V minulosti řada vzniklo mnoho celosvětových kampaní, kdy lidé během určitého měsíce vůbec nepili alkohol. Letos tímto měsícem byl únor, během kterého byl vyhlášen alkoholický půst. Nikde však není napsáno, že musíte půst dodržovat jenom tehdy, kdy ho dodržují ostatní. Vaším měsícem alkoholického půstu může být třeba září nebo říjen.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment