Zatočte s nadměrným pocením jednou provždy!

Ať se nám to líbí nebo ne, je pocení nezbytnou součástí našeho života. Vylučování potu úzce souvisí s termoregulací našeho těla. Běžně vypotí zdravý člověk až jeden litr tekutiny z apokrinních a ekrinních potních žláz denně. Jenže co když se potíte víc, než je zdrávo? Máme pro vás pár užitečných rad,
jak s přílišným pocením zatočit jednou provždy.

Zjistěte příčinu svého problému

Pokud se u vás projeví potíže s nadměrným pocením, navštivte nejdříve lékaře. Je třeba vyloučit genetické a zdravotní příčiny vašich obtíží. Pocení totiž může být signálem, že něco s vaším organismem není v pořádku. Konkrétně bývá přílišné pocení spojeno např. s hyperhidrózou, feochromocytomem, karcinoidovým syndromem, bakteriální nebo virovou infekcí, neurologickými
a nádorovými onemocněními, hypovitaminózou D, obezitou, hypoglikemií, onemocněním štítné žlázy nebo předčasným selháním vaječníků, menopauzou a hormonální nerovnováhou v průběhu menstruačního cyklu u žen.

Odstraňte spouštěče nežádoucího pocení

Jste-li zdrávi a chcete snížit nadměrné pocení na minimum, je třeba se nejprve zamyslet nad životním stylem a životosprávou. Někdy vaše potíže může způsobovat konzumace alkoholu a kořeněných jídel (zvláště s chilli a zázvorem) či velké množství cukru a tuku ve stravě. K nadměrnému pocení vede i pravidelné a intenzivní provozování sportovních aktivit. Svou roli hraje i úzkost a přemíra stresu. Odstraněním nebo alespoň omezením uvedených spouštěčů nežádoucímu pocení zamezíte. Co se týče sportu, tak samozřejmě platí, že na pohyb zcela nezanevřete. Používejte kvalitní antiperspiranty.

Co ještě pocení zhoršuje?

Kromě složení jídelníčku a některých onemocnění má na zvýšenou produkci potu vliv celá řada dalších faktorů (třeba vyholené podpaží, oblečení a ložní prádlo ze syntetických materiálů).

Účinné pomůcky proti nadměrnému pocení

Omezit pocení a s ním spojený zápach lze pomocí průmyslově vyráběných preparátů (antiperspiranty a deodoranty proti pocení různých částí těla nebo léky – anticholinergika). Můžete však vyzkoušet i přírodní produkty (např. ze šalvěje). Proti pocení v podpaží lze použít i speciální pomůcku v podobě jednorázových či pratelných podpažních vložek na více použití. V některých případech se nadměrné pocení řeší iontoforézou, injekční aplikací botulotoxinu nebo se přikročí k chirurgické léčbě.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment