Zapomněli jste na daň z nemovitosti?

Občas každý z nás na něco zapomene. Ale co když jste neodvedli daň z nemovitosti, která měla být uhrazena nejpozději do konce května? Pokud vám byla vyměřena daň vyšší než 5.000,- Kč a máte již uhrazenu půlku daně, tak stačí zbytek doplatit do konce listopadu. V klidu mohou být i chovatelé ryb a zemědělci, kteří mají na placení daně z nemovitosti čas až do 31. srpna. Jestliže se na vás žádná z výše uvedených výjimek, nemusíte se hroutit. Za nedodržení termínu vám zpravila hrozí jen nízké pokuty. To ale neznamená, že byste neměli co nejdříve své závazky vůči státu splnit. Příliš laxní přístup k placení daní může vést až k exekuci.

Malé zpoždění nevadí, ale dlouhá prodleva se nevyplatí.

Zapomnětlivci, kteří se opozdí s úhradou daně z nemovitosti o pár dní, mohou zůstat v klidu. Pokud daň uhradíte nejpozději do 8. června, tak vyváznete bez sankce. Daň můžete zaplatit přímo na pokladně finančního úřadu. Získáte tak jistotu, že jste úhradu stihli provést do šibeničního termínu. Opozdit se s platbou déle vás už vyjde dráž. Po 8. červnu vám začnou nabíhat úroky z prodlení. Výše sankce se odvíjí od současné repo sazby České národní banky. Aktuálně jde o 14,05 procenta z vyměřené daně za rok. Jestliže vaše úroky z prodlení nepřesáhnou 200,- Kč, vyváznete bez sankce. V těchto případech totiž finanční úřad nepředepíše úrok z prodlení.

Varování pro opozdilce! Finanční úřad může úhradu vymáhat.

Neuhradit daň z nemovitosti přináší riziko, že bude po vás finanční úřad její úhradu vymáhat. Jestliže obdržíte upomínku, okamžitě daň z předepsanými úroky zaplaťte. V opačném případě vám dlužná částka naroste o náklady spojené s vymáháním. Pokud nemáte dostatek finančních prostředků nebo z jakýchkoliv jiných důvodů nemůžete daň urychleně celou zaplatit, kontaktujte finanční úřad. Mnoho problémů má řešení, když se pokusíte domluvit. Pasivita se nevyplácí a často končí i exekucí.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment