Vyznáte se v míčích na fitness?

Míčů na cvičení existuje celá řada. S jejich nejrůznějšími druhy se můžete setkat jak ve fitness centrech, tak i v mnoha domácnostech. Často mají rozličné názvy, velikost a použití. Laik se v nich snadno přestane orientovat. Znáte rozdíl mezi overballem, vertballem, medicinbalem a slamballem? K čemu slouží reakční míček a gymnastický míč? Pokud se v míčích na fitness příliš nevyznáte, stručně vám je představíme.

Overball

Jedná se o gumový nafukovací míč o průměru cca 26 cm a hmotnosti kolem 80 g. Přestože je malých rozměrů, unese zátěž až 150 kg. Nabízí široké možnosti využití. Lze s ním provádět jak cviky protahovací a uvolňovací, tak cviky posilovací a balanční.

Vertball

Tento druh se řadí k posilovacím míčům a vyniká svou odolností. Vertbally mají průměr 350 mm a liší se mezi sebou různou hmotností. Ta se pohybuje mezi 3 až 10 kg. Používají se k vrhání o zeď. Bezpečnost při cvičení zaručuje speciální houbovitý materiál, z něhož jsou vyrobeny.

Medicinbal

Velmi známým je medicinbal, který si můžete pamatovat z hodin tělesné výchovy. Jde o těžký míč, který se používal už ve starověku. Kupříkladu slavný lékař Hippokrates jej využíval při rehabilitaci svých pacientů. V současnosti nachází medicinbal uplatnění třeba při funkčním tréninku. Kromě tradiční kulaté varianty ještě existuje i medicinbal s úchyty.

Slamball

Pokud máte vztek a nejraději byste s něčím praštili, tak oceníte slamball. Jde o míč určený pro házení o zem a následné zvedání nad hlavu.

Reakční míček

Tato malá cvičební pomůcka vás zaujme na první pohled. Jde o míček netradičního tvaru slouží ke zlepšení postřehu. Při cvičení s ním trénujete rychlost svých reakcí. Nelze totiž předem odhadnout, kam míček odskočí.

Gymnastický míč

Ve fitcentrech i v mnoha domácnostech se zabydlel gymnastický míč, který vzhledem připomíná obrovský overball. Někteří lidé si jej pořizují na sezení, ale má sloužit především k různému cvičení. Hodí se třeba k relaxačním účelům, rehabilitaci a posílení hlubokého stabilizačního svalového systému. Kromě tradiční kulaté verze existují i gymnastické míče ve tvaru buráku.

Chcete si cvičení s míči vyzkoušet a naučit se s nimi správně zacházet? Navštivte naše rožnovské Body centrum a vyberte si některý z programů cvičení Rožnov, kde se vás ujme tým zkušených trenérů. K dispozici máte nejrůznější míče včetně těch, které jsou vhodné pro cvičení těhotných žen.  

Tento článek vznikl za podpory Michaely Karbanové, hlavní trenérky TRX Rožnov a programu hubnutí Rožnov.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment