Když těhotné trápí otoky: co s nimi?!

Otoky jsou jednou z nejčastějších těhotenských komplikací. Dokážou potrápit drtivou většinu budoucích maminek a objevují se zpravidla v pozdějším stádiu těhotenství. Zvláště teď v létě může zadržování vody v těle a jím způsobené otékání končetin těhulkám zkomplikovat jedno z nejkrásnějších období v jejich životě. Trápí otoky i vás? Pak jste tu správně!

Otoky k těhotenství patří

Podle lékařů otoky k těhotenství patří stejně tak jako k nim patří těhotenská nevolnost. Akorát s tím rozdílem, že nevolnost těhulky trápí na začátku a otoky zase na konci. Otékání bez jiných komplikací je tak naprosto normální a nemusí maminku nikterak znepokojovat.

Pozor na preeklampsii

Strašákem spojeným s otékáním končetin je preeklampsie. Jedná se o zdravotní problém, který by mohl být ohrožením nejen pro miminko, ale i pro samotnou maminku. Při preeklampsii rovněž natékají končetiny, dále je doprovázena vysokým krevním tlakem a přítomností bílkoviny v moči.

Dá se otoků zbavit?

To je otázka, která napadne snad každou budoucí maminku, která si marně snaží nahmatat kotníky. Právě natékání nohou je v těhotenství nejčastější, objevují se ale i otoky prstů na rukou, otok může být i v obličeji. V horkých dnech je riziko zhoršení otoků ještě o něco vyšší, což je teď v létě aktuálním tématem.

A jak se otoků zbavit? V první řadě zmíníme klasické rady, že by se měly těhotné ženy vyvarovat dlouhému sezení. Pokud si dáváte nohu přes nohu, snažte se to nedělat. V lékárně se můžete zeptat na kompresivní punčochy nebo podkolenky, které by mohly otoky omezit. Důležité rovněž je dopřát tělu dostatek bílkovin v podobě masa, mléčných výrobků a luštěnin.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment