Vyrobte si svou vlastní mast

Jedním z důležitých domácích léčebných přípravků – vedle olejů, tinktur a odvarů, jsou masti. A kupodivu není tak těžké bylinnou mast vyrobit. Potřebujete na to jen bylinky a samotný základ masti. Nejčastěji se používá tuk, vazelína nebo včelí vosk.

Sběr bylin

Odstřihněte část kvetoucí bylinné natě i s listy. Můžete sice použít jenom listy nebo jen nekvetoucí nať, ale mast pak není tolik účinná. Sběr byste měli provádět nejlépe dopoledne a hlavně za sucha. Bylinky pak opláchněte a umístěte do nádoby, ve které chcete mast udělat, nejspíše do uzavíratelné sklenice.

Výroba masti

domaci-mast-teloPokud se rozhodnete použít tuk, zakupte asi 500 g sádla. Použijte sádlo vyškvařené, ale pokud ho nemáte, můžete koupit syrové sádlo a poté ho vyškvařit. Sádlo rozehřejte v hrnečku nebo na pánvi a tekutý tuk postupně nalévejte na připravené byliny. Na 500 g sádla použijte asi 10 velkých hrstí bylin. Po přelití sádla postavte sklenici s mastí do vodní lázně a na mírném ohni ještě dvě hodiny vařte. Poté sklenici uzavřete a nechte vychladnout. Druhý den mast rozehřejte tak, aby sádlo naprosto zkapalnělo a směs přeceďte. Scezené byliny vyhoďte. V horké masti rozpusťte asi 100 gramů včelího vosku a chvíli povařte. Obecně platí, že čím méně vosku použijete, tím bude mast mazlavější a bude se roztékat. Nakonec sklenici uzavřete a postavte do temna a chladu. Velkou výhodou této metody je dostupnost materiálů – sádlo je opravdu levné a snadno sehnatelné. Ovšem má to i jeden háček. Masti (pokud nepoužijete nějakou opravdu esenciální bylinu) zůstane zápach sádla, který pro někoho může být opravdu nepříjemný.

Další možnosti výroby

Druhou variantou jsou masti se základem z vazelíny – výrobní postup je téměř stejný – vazelínu rozpustíte ve vodní lázni, zalijete jí byliny, povaříte, necháte odstát a poté slijete. Stejně tak můžete vyrobit mast se základem z včelího vosku. Ten ale, pokud ho budete rozehřívat, musíte nejdříve vyčistit – nečistoty rozpuštěním vyplavou na povrch a pak je musíte mechanicky vybrat. Zejména mast z vosku krásně voní a je i trvanlivější než ta ze sádla. Ovšem vosk i vazelína jsou dražší a hůře k sehnání.

Léčivý účinek masti se liší dle toho, kterou bylinu použijete. Levandulová mast se hodí na zklidnění, řepíková na poranění a třezalková na spáleniny. Je tedy jen na vás, kterou bylinu vyberete a na co pak mast použijete.

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment