Kachna

Kachna, Kačena, nebo též Slimák. Auto, které můžete znát z příběhů o četníkovi ze Saint-tropez nebo z filmů o agentovi 007. Jedná se o dobře známý Citroen 2 CV.

Značka francouzského venkova

Citroen se začal vyrábět roku 1948 a stal se jakousi motoristickou značkou Francie. Původní požadavek na toto auto zněl, že musí dopravit čtyři venkovany v dřevácích a slamácích na hlavě a pytel brambor přes zorané pole rychlostí 60 km/h tak, aby se nerozbilo jediné vejce v ošatce. Díky odpružení a kymácivému pohybu, které byly pro toto auto na nerovném povrchu tak charakteristické, získalo auto přízvisko Kachna.  Citroen byl nazýván též „autem nemajetných“. Díky nízké ceně si ho mohli dovolit i chudší občané.

Začátek výroby

První modely byly vyrobeny roku 1939, ale byly později skoro všechny zničeny, aby se za druhé světové války nedostaly do rukou Němcům. Prototyp byl vyroben z iniciativy viceprezidenta společnosti Citroen, Pierra–Julese Boulangera. Práci na něm odvedli konstruktér André Lefebvre a designér Flaminio Bertoni.

citroen-telo-clanku

Nový úsvit

Zásadní změnou prošel první model až v sedmdesátých letech. Výroba byla oficiálně ukončena roku 1990, ale uvažuje se o tom, že by se tento model znovu dal do provozu. Za nástupce Kachny se považuje model G3 Pluriel, vyráběný od roku 2003. Vzhledem se dokonale podobá původní Kachně, ale splňuje všechny parametry moderního vozidla.

Automobil století

V roce 1999 byl Citroen 2CV zvolen Francouzy „automobilem století“. Ale pozor, ve Francii se na přízvisko Kachna reakcí nedočkáte. Francouzi tomuto autu říkají „deux chevaux“ tedy „dva koně“. Což neodpovídá výkonu motoru, ale propočtu zdanění.

Kachna je autem romantiků i milovníků starých časů. Není sice nijak jednoduché sehnat na ní náhradní díly a na dálnici s ní asi raději nejezděte, ale zato ji, pokud to umíte, můžete v případě poruchy opravit v podstatě sami a když to nezvládnete, není žádný problém ji prostě lehce dotlačit do servisu. Což by s moderními auty zas tak velká legrace rozhodně nebyla.

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment