Vybíráme parfém: Která vůně je pro vás ta pravá?

Koupě parfému je věda. Vyžaduje přípravu, vhodné podmínky a dostatek času. Jen tak si zajistíte, že vybraný parfém bude pro vás ten nejvhodnější. Před výpravou do parfumerie se vyvarujte konzumace aromatických jídel. Mohlo by to negativně ovlivnit váš čich. Rovněž byste neměla být ve stresu. Vybírání té pravé vůně vyžaduje klid a příjemnou atmosféru. Důležité je také to, abyste si vyjasnila pár základních pojmů. Každá voňavka totiž není skutečným parfémem a je vhodná k jiné příležitosti.

Co je třeba vědět o vůních?

Voňavky lze rozdělit podle vonné kompozice čili intenzity vůně na několik druhů. Kromě podílu vonné kompozice tvoří voňavku líh. Vliv na výraznost vůně má kromě koncentrace vonných látek i typ vůně. Kořeněné vůně jsou výraznější než třeba ovocné. Parfém neboli extrakt je charakteristický nejintenzivnější vůní, která nejpomaleji vyprchává. Obsahuje 15 až 30 % vonné kompozice. Jde o nejkvalitnparfémy - tělo článkuější a nejdražší variantu voňavky. Ostatní druhy voňavek mají nižší intenzitu vůně. Parfémová voda neboli Eau de Parfum (EdP) obsahuje 8 až 15 % vonné kompozice. Toaletní voda neboli Eau de Toilette (EdT) obsahuje 4 až 8 % vonné kompozice. Kolínská voda neboli Eau de Cologne (EdC) jen 3 až 5 % vonné kompozice.
Každý druh se hodí k jiné příležitosti. Pro všední dny je nejvhodnější toaletní nebo kolínská voda. Preferujete-li intenzivnější vůně, použijte i pro běžné nošení parfémovou vodu. Naopak parfém je určen především pro mimořádné a slavnostní příležitosti (např. na ples, do divadla, na oslavu).

Jak vybírat voňavku v parfumerii?

Nejideálnější je jít do parfumerie s jasnou představou o tom, k jaké příležitosti budete voňavku používat. Rozhodně si nevystačíte s jednou. Každý typ vůně i druh voňavky je vhodný k jiné příležitosti. Pro obchodní jednání vybírejte spíše kořeněné vůně. Naopak na rande je nejlepší volbou sladší a lehčí typ vůně. Na kulturní akce volte spíše vůně jemné. Roli hraje i roční období. Obecně platí, že v teplém období je lépe použít lehčí vůně a v chladném období vůně těžké. Pro jaro a léto se hodí květinové a citrusové vůně. Pro podzim a zimu jsou ideální volbou např. orientální vůně. Důležitým faktorem je i váš osobní vkus. Vůně vám musí být především příjemná.

Při zkoušení vůně nejprve použijte testovací proužky. Výběr postupně zredukujte na dvě vám nejpříjemnější voňavky. Pak naneste trošku každé z voňavek na vnitřní stranu zápěstí, aby se rozvinula na vaší pokožce. Vyvarujte se však vzájemného tření zápěstí o sebe. Vůně porovnejte a vyberte tu pravou. Parfémy i další druhy voňavek nakupujte vždy v parfumerii nebo drogerii, abyste měla jistotu, že jde o originální značkový výrobek.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

One Thought to “Vybíráme parfém: Která vůně je pro vás ta pravá?”

  1. https://stalo-se.cz/
    […] na začátku je potřeba vědět, jakým směrem se vydat – konkrétně máme na mysli kategorie vůní. Ty se dělí na tři základní skupiny: kořeněné, zelené a citrusové. Víte, která skupina […]

Leave a Comment