Vybíráme osvětlení do bytu. Jaké je to pravé?

Zvolit nejvhodnější svítidla pro jednotlivé místnosti není zrovna jednoduchý úkol. Kvalitu osvětlení interiéru totiž ovlivňuje řada faktorů (typ a tvar světelného zdroje, světelný výkon i barva světla). V potaz bychom měli vzít rovněž ekonomické hledisko, zdravotní dopady i vliv zvoleného svítidla na životní prostředí. Každá místnost vyžaduje jiný druh osvětlení.

Do chodby a předsíně LED světlo

Do prostoru, kde trávíme minimum času (např. chodba, předsíň), vybíráme svítidlo využívající LED technologii. Jde o ekonomicky výhodné řešení (úspora energie, dlouhá životnost světelného zdroje), které je zároveň šetrné k životnímu prostředí. Ideální volbou jsou tzv. stropnice neboli stropní osvětlení. Vhodná jsou i nástěnná svítidla. Barvu světla zvolíme spíše v chladnějším bílém tónu.

V koupelně LED, na WC halogenku

Zvláštní pozornost vyžaduje osvětlení koupelny. Svítidla je nutné nejen vhodně rozmístit, ale dbáme také o jejich zabezpečení před vlhkostí. Proto vybíráme LED svítidlo s označením IP 44 (označení vyjadřující tzv. stupeň krytí neboli ochrany elektrických zařízení před vniknutím cizích těles a vody). Jako centrální svítidlo se hodí stropnice. Samostatný světelný zdroj vyžaduje zrcadlo, jehož osvětlení lze řešit postranními svítidly. Barvu světla volíme chladně bílou.

Na WC se hodí stropní či nástěnné svítidlo, jako světelný zdroj použijeme LED nebo halogenovou žárovku s chladně bílou barvou světla.

jak na osvětlení - obývák

Kuchyně a obývák s LED žárovkou či kompaktní zářivkou

Interiér kuchyně se zpravidla dělí na pracovní část určenou k přípravě jídla a část sloužící jako jídelna. Každá vyžaduje jiný druh svítidla, který nás nesmí oslňovat. Z hlediska barvy osvětlení volíme neutrální bílou (jde o chladnější odstín bílé). V pracovní části zabudujeme svítidla nad pracovní plochu a pod skříňky. V jídelně umístíme osvětlení nad jídelní stůl. Tvarově vhodné je svítidlo deštníkovité či kulovité. Můžeme si vybrat mezi závěsným či nástropním. Často voleným světelným zdrojem je LED osvětlení, vhodné jsou též kompaktní zářivky.

Pro obývací pokoj volíme jako světelný zdroj LED žárovky či kompaktní zářivky, které jsou určeny k dlouhodobému svícení. Vhodnou barvou světla je teplejší bílá, jelikož navozuje příjemnou atmosféru a hodí se k relaxaci. Centrální světlo může být nástropní či závěsné. V okolí televize umístíme nástěnné či stolní svítidla. Máme-li v obývacím pokoji knihovnu se čtenářským koutkem, umístíme po stranách křesla nástěnná svítidla. Vhodná je i stojanová lampa.

jak na osvětlení - ložnice

Ložnice

Pro osvětlení ložnice zvolte LED žárovky teple bílé barvy. Ložnici vybavte centrálním svítidlem a doplňkovými svítidly (např. lampičkou na noční stolek a nástěnnými svítidly). Moderní je zabudovat zářivky do podhledů či svítidla doplnit stmívačem.

jak na osvětlení - dětský pokoj

Dětský pokoj je kombinací pracovny s ložnicí.

Osvětlení dětského pokoje by mělo být rozptýlené. Samostatné osvětlení vyžaduje pracovní stůl a okolí postele. Jelikož dětský pokoj v podstatě spojuje pracovnu s ložnicí, je nutné v každé části volit jiný druh světla. Na psací stůl umístíme svítidlo osvětlující pracovní plochu stolu. Volíme světelný zdroj vhodný k delšímu svícení (LED žárovka, kompaktní zářivka). Světlo má být chladně bílé barvy, která probouzí aktivitu. Nad postel se hodí umístit bodové svítidlo nebo lampičku na noční stolek vyzařující teplejší bílou, jelikož tato barva zklidňuje. Svítidla do dětského pokoje vybírejte dostatečně odolná proti rozbití, což platí zvláště máte-li menší děti. Jako centrální svítidlo je vhodná stropnice.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment