Víte, jak v zimě správně větrat?

Mrazivé počasí nás ponouká, abychom zbytečně nevycházeli z vyhřátého domova. Navíc máme v zimním období tendenci příliš neotvírat okna. Bojíme se tepelných ztrát. Někteří se sice přemohou a vyvětrají alespoň tak, že otevřou okno tzv. na ventilačku. Obojí je však zásadní chybou, která se nám může šeredně vymstít. Dojde-li totiž k nárůstu přebytečné vlhkosti v bytě, rosí se okna a zeď kolem nich začne vlhnout. Rovněž se postupně objevuje nežádoucí plíseň ohrožující naše zdraví. Tím však problémy nekončí. Nedochází-li k obměně vydýchaného vzduchu za čerstvý, narůstá množství oxidu uhličitého a naše tělo se potýká s nedostatkem kyslíku. To se projevuje různými potížemi (např. bolestmi hlavy a zvýšenou únavou). Prevence uvedených problémů je přitom snadná, stačí umět správně větrat.

Zima není léto, způsob větrání se liší

Je třeba si uvědomit, že jednotlivá období roku se mezi sebou venkovními podmínkami liší. To ovlivňuje klima uvnitř bytu, což musíme při větrání zohlednit. Prostě zima není léto.

Pravidla větrání během roku

Během léta můžeme využít ventilaci. Jelikož v parném počasí potřebujeme místnosti ochladit, neotvíráme okna v čase největšího horka. Ideální je větrat v létě brzo ráno a večer po dobu alespoň půl hodiny. V jarním a podzimním období stačí větrat kratší dobu (zhruba 15 minut). Zimní měsíce vyžadují nejkratší dobu větrání (kolem 5 minut). Uhodí-li mrazy, zkraťte větrání na maximálně 3 minuty. Ale o co kratší je v nejchladnější části roku větrání, o to intenzivnější musí být. Proto se nebojte otevřít v zimě okno dokořán. Tepelných ztrát se obávat nemusíte, jelikož větráte krátce. Nestačí však vyvětrat pouze jednou za den. V zimě je třeba větrat vícekrát denně (zhruba 3x).

Smog větrání komplikuje

Zvláště obyvatelé větších měst mají větrání ztíženo kvůli smogu. Pokud se tento problém týká i vás, je třeba se řídit následujícími doporučeními. Sledujte smogovou situaci ve vaší lokalitě a řiďte se doporučeními Českého hydrometeorologického ústavu. Větrání omezte na minimum. Okna otvírejte v době, kdy je u vás smogu nejméně. Jestliže je vaše lokalita smogem zasažena obzvláště silně, zvažte pořízení čističky vzduchu. Když nemůžete v zimě větrat, omezte vznik nadbytečné vlhkosti vzduchu na minimum (např. použitím digestoře v kuchyni a ventilátoru v koupelně, pomocí odvlhčovače vzduchu). Vyprané prádlo raději nevěšte na sušák, místo toho využijte sušičku.

 

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment