Víte, jak správně používat kontaktní čočky?

Nechcete nosit brýle a rozhodli jste se pro nošení kontaktních čoček? V tom případě věnujte zvýšenou pozornost dnešnímu článku. Nevhodným používáním čoček si totiž můžete poškodit zrak. Nevíte, jak s čočkami správně zacházet a jakých chyb se vyvarovat? Máme pro vás pár užitečných rad, jak si čočkami nezničit zrak.

Pozor na infekce a záněty!

Chcete-li se vyhnout nepříjemným infekcím a zánětům očí, je třeba dodržovat zásady správné manipulace, údržby a skladování kontaktních čoček. Před každým nasazováním i snímáním čoček si proto pečlivě umyjte ruce antibakteriálním mýdlem a osušte je ručníkem nepouštějícím vlákna. Totéž platí i pro manipulaci s pouzdrem na čočky a jejich čištění. Maximální možná sterilita je nebytná.

Jak čistit čočky?

Své kontaktní čočky každý den čistěte podle instrukcí doporučených výrobcem. Tato činnost vám zabere jen zlomek času. Nejprve si předpřipravte pouzdro na čočky, které naplníte čerstvým desinfekčním roztokem. V žádném případě nepoužívejte k čištění čoček vodu z vodovodu. Pak si vyjměte čočku z oka a očistěte ji doporučeným způsobem. Vložte ji do dlaně a nakapejte na ni trochu k tomu určeného desinfekčního roztoku. Následně jedním prstem čočku jemně promněte. Tímto způsobem očistíte její povrch. Dále čočku opláchněte desinfekčním roztokem a můžete ji vložit do předpřipraveného pouzdra. Zmíněný postup čištění proveďte postupně s oběma čočkami, a to bezprostředně po jejich vyjmutí z oka. Doporučuje se vždy začít se snímáním i nasazováním od pravého oka, abyste zabránili záměně čoček. Pouzdro s vyčištěnými čočkami uzavřete a ponechte je v něm přes noc.

Také pouzdro potřebuje údržbu

Nezapomeňte pečovat ani o pouzdro na čočky. I ono vyžaduje pravidelnou údržbu. Jakmile si ráno nasadíte čočky, věnujte chvilku čištění pouzdra. Nejprve vylijte použitý desinfekční roztok, pak pouzdro vypláchněte čerstvou desinfekcí. Vypláchnuté pouzdro položte dnem vzhůru např. na čistý kapesník a nechte ho vyschnout. K čištění nepoužívejte vodu z vodovodu. Jednou měsíčně pouzdro na čočky vyřaďte a vyměňte za nové.

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment