Jsem těhotná! Na co se musíte připravit?

Konečně! Na těhotenském testu, který držíte v ruce, svítí dvě jasně viditelné čárky. Ještě jste se nevzpamatovala z prvotního šoku a už se nadšeně objednáváte ke svému gynekologovi na první prohlídku. Jakmile euforie odezní a vy konečně popadnete dech, začnete se těšit na období plné kopanců, rostoucího bříška i nekontrolovatelných chutí. Alespoň tak je těhotenství často popisováno v časopisech. Je ale těhotenství skutečně takové, jak je nám vykreslováno v médiích nebo tisku…?

Nálada jako na houpačce

V první chvíli jste štěstím bez sebe, během minuty se vám chce plakat. Pak jako lusknutím prstu cítíte vztek a kopete kolem sebe. Poté jste zase jako uzlíček něžnosti. Co to sakra je?! Možná se ptáte na to samé. A víte co? Tomu se říká náladovost, která je pro těhotenství naprosto normální. Vaše nálada bude neustále jako na houpačce, což zaznamenáte jak vy, tak i vaše okolí. A ne vždy se budete tetelit štěstím.

Se sexem je šmitec

Ještě donedávna jste si sexu dopřávali, jak bylo libo. Ten na něj najednou nemáte ani trochu chuť. Těhotné ženy často prožívají zvláštní období, kdy nevyhledávají partnerovu náruč a netouží po sblížení. Ve třetím trimestru je to zase naopak, libido viditelně vzroste, ale nastává další problém: partner najednou nechce, protože má strach, že ublíží miminku. A sex vám tak začne chybět.

Ach ty nevolnosti

Těhotenské nevolnosti k jinému stavu zkrátka patří. Mnohdy ale maminky nevěří tomu, jaké to vlastně může být, když je vám pořád na zvracení. A vůbec neplatí, že by vám bylo zle od žaludku jen ráno! Může to totiž přijít kdykoli během dne nebo večera. A na to je potřeba se připravit.

Strach a obavy z budoucnosti

Strach a obavy jsou v těhotenství běžné a naprosto normální. Patří to k tomu, takže se toho neděste, když se nejistot objeví i u vás. Můžete mít strach z toho, jestli vůbec zvládnete roli matky. Jestli budete dobrá máma. Jestli těhotenství proběhne tak, jak by proběhnout mělo. Jestli bude miminko v pořádku. A zvládnete to finančně? Všem obavám je potřeba čelit. Však vy to zvládnete.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment