Víte, jak pečovat o boty?

Může se zdát, že jde o banalitu, vždyť vyčistit si boty zvládne i malé dítě. Ale není to tak docela pravda. Péče o vaši obuv totiž nespočívá jen v jejich správném čištění. Je rovněž nezbytné k různým aktivitám vybrat nejvhodnější typ obuvi. Zabráníte tak rychlému opotřebení a zbytečnému poškození svých bot. Při volbě údržby zohledněte specifika materiálu, z něhož jsou boty vyrobeny. Prodloužíte díky tomu jejich životnost. Nejste si jisti, jakou péči jednotlivé druhy materiálů vyžadují? Chcete zajistit, aby vám obuv co nejdéle vydržela v bezvadném stavu? Máme pro vás několik užitečných rad, jak na to.

Textilní obuv

Jestliže vás napadlo, že textilní boty můžete vyprat, tak na to rychle zapomeňte! Žádné boty nejsou určeny očistě v pračce. K čištění využijte kartáček, případně navlhčený hadřík. K prodloužení životnosti nezapomeňte použít impregnaci na textil.

Semišové boty

Existují dva druhy semiše – velur a nubuk. Vzájemně se liší typem vlasu. Velur označuje broušenou kůži s hrubším vlasem, která bývá poměrně odolná. Naopak v případě nubuku je vlas jemnější a boty z tohoto materiálu se obtížně čistí. Vlastníte-li jakoukoliv semišovou obuv, neobejdete se bez voděodolné impregnace a speciálního přípravku pro ošetření semiše. Upřednostňujte kvalitní přípravky na boty ověřených značek, jinak vystavujete své boty riziku poškození. Semišové boty čistěte na sucho speciálním krepovým kartáčkem nebo k tomu určenou gumou. Po vyzutí do bot vložte napínáky a nechte je přes noc vyschnout.

Obuv z hladké usně

Jestliže vlastníte boty z pravé hladké usně, musíte o ně důkladně pečovat. Zhruba 1x za 14 dní kůži nakrémujte. Barvu krému volte podle barvy obuvi nebo použijte univerzální průhlednou variantu. Samozřejmostí je impregnace chránící vaši obuv před vlhkostí. Kůže patří k materiálům náchylným k popraskání, proto ji 1x měsíčně vyživujte speciálním kondicionérem. Podobně jako u semišových bot je nutné po nošení použít napínáky a nechat obuv z hladké kůže vyschnout.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment