Jste ve stresu? Upravte bydlení do Zen stylu!

Vracíte se z práce unavení a podráždění? Jste často ve stresu? Ke zklidnění a navození pohody vám pomůže inspirace Asií. Na lidskou psychiku působí pozitivně třeba úprava bydlení do Zen stylu. Tento interiérový design vychází z jemného japonského stylu a zenového buddhismu. Charakteristickými prvky Zen stylu jsou funkčnost, jednoduchost, harmonie a sepětí s přírodou.

Co nesmí chybět v Zen bytě

Přetvořit bydlení do příjemného Zen stylu není nic složitého. Stačí se při zvelebování domova držet několika jednoduchými zásadami.

Méně je více

Zen styl připomíná minimalismus, ale nepůsobí tak neosobně a chladně. K zútulnění prostoru se využívají přírodní materiály. Zenový příbytek je vzdušný a prostý. V ideálním případě má velká francouzská okna, která pouštějí do místností dostatek světla. Neobsahuje zbytečné dekorační prvky a v interiéru se umisťuje pouze nejnutnější nábytek. Prostě byt není přeplácaný ani strohý.

Hlavní jsou přírodní materiály a střízlivé barvy

Nedílnou součástí zenového interiéru jsou přírodní prvky, které prostupují celý byt. Vhodnou podlahovou krytinu představuje např. korek, bambus, terakota a kámen. Při výmalbě stropu a stěn zpravidla dominuje neutrální bílá. Jelikož stěny nebývají ověšeny obrazy slouží k dekoraci třeba tapeta s jemným přírodním vzorem (např. květy sakury). Rovněž můžete pro oživení natřít některou stěnu šedou či béžovou barvou. Nábytek vybírejte dřevěný v přírodních odstínech. Bytové doplňky volte z materiálů jako jsou např. papír, dřevo, sklo či keramika. Z hlediska barevnosti upřednostňujte přírodní nevtíravé odstíny (zvláště hnědá, bílá, černá, šedá a zelená).

Upřednostněte praktické a jednoduché doplňky

K výzdobě interiéru použijte symetrické doplňky s jednoduchým designem. Upřednostněte praktické kousky před ryze dekoračními. Vhodné jsou třeba závěsy, lampy, paravány, vázy, misky či prostírání. Ryze dekorační a relaxační doplněk představuje např. zenová zahrádka, meditační polštářek zvaný zafu s podložkou zabuton. Samozřejmě všechny doplňky volte nejlépe z přírodních materiálů.

Vpusťte domů živou přírodu

Nedílnou součástí bytu v Zen stylu jsou živé zelené rostliny. V kuchyni můžete třeba pěstovat bylinky, obývací pokoj oživíte pokojovým bambusem, dračincem pruhovaným či pokojovou bonsají. Do ložnice se zase hodí aloe vera nebo zelenec. Kromě rostlin lze do interiéru zakomponovat i akvárium. Pohled na rybičky působí uklidňujícím dojmem a pocítíte více sepětí s přírodou.

 

Spread the love

Related posts

Leave a Comment