V Praze je velmi draze. Ve střední Evropě dokonce nejdráže

Chcete bydlet v metropoli, která je levnější než Praha? Odstěhujte se do Varšavy nebo Bratislavy. Ceny nemovitostí v českém hlavním městě rostou velmi rychle a začínají konkurovat cenám bydlení v Berlíně. Má to ale jeden háček – po přepočtu na průměrnou českou mzdu vychází bydlení v Česku podstatně hůř než v Německu. Alespoň podle největší online databáze Numbeo.

Z porovnání cen nemovitostí ve středoevropských státech jasně vyplynulo, že zájemci o developerské projekty Praha musí šetřit podstatně déle než jinde. V žebříčku sice na první pohled dominuje Mnichov s cenou 256 339 korun za metr čtvereční, ale pro obyvatele Bavorska je to „pouze“ 378 procent měsíční čisté mzdy. Metr čtvereční v Praze stojí „jen“ 124 098 korun, ale nenechte se mýlit – jde o více než čtyřnásobek průměrné čisté mzdy.

Za atraktivní bydlení v Praze si zkrátka připlatíte (foto: projekt Nová Elektra)

V souvislosti s extrémně drahým bydlení se v minulosti psalo především o bytech v Berlíně. Průměrně vydělávajícího Berlíňana však metr čtvereční vyjde na 272 procent čisté mzdy.

Nutno podotknout, že ačkoliv je v Berlíně absolutní cena za metr čtvereční zdaleka nejvyšší, na bydlení musí déle šetřit také obyvatelé Vídně, Varšavy i Krakova.

Ušetřit se dá na bydlení mimo centrum, ale ne o moc

Komu finanční situace nedovoluje pořízení bytu v samotném srdci velkoměsta, může se poohlédnout po levnějším bydlení v mimo centrum. Ceny jsou o poznání nižší, ale rozhodně je nelze označit za nízké. V Praze v průměru vychází na 81 132 korun, v pak Berlíně na 99 03 korun. Pro srovnání: průměrná cena za metr čtvereční bytu v centru Brna je 65 700 korun, v okrajových částech 50 152 korun.

Moderní novostavby jsou sice dražší, ale mají skvěle promyšlené interiéry.

Bez ohledu na astronomické částky je o byty a stejně tak o prodej domů v Praze značný zájem. Kvalitní developerské projekty jsou obvykle rozprodány ještě před začátkem výstavby.

Pokud vás aktuální nabídka pražských novostaveb zajímá, podívejte se na stránky jednoho z předních českých developerů společnosti Finep.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment