Co je po svatbě lepší? Společný účet nebo oddělené finance?

Společný život přináší partnerům kromě krásných okamžiků plných romantiky i praktické přízemní problémy. Ty je třeba včas řešit a dohodnout se na jejich řešení. Zvláště důležité je shodnout se na nejvhodnějším způsobu hospodaření. To platí jak pro manželství, tak společné soužití na psí knížku. Finance přece hrají významnou roli v každém dlouhodobém vztahu a často se stávají příčinou hádek. Chcete-li těmto sporům předcházet, najděte způsob hospodaření vyhovující vám oběma.

Mít společné či oddělené finance? Co je lepší?

Nelze říci, že třeba společné hospodaření je vždy lepší než oddělené finance. Každá varianta má totiž své klady a zápory. Navíc záleží především na konkrétním páru, který způsob hospodaření je pro něj nejpřijatelnější. Jednotlivé varianty si blíže představíme. Seznámíme se s jejich klady a zápory. Zároveň si povíme, pro koho je která varianta nejvhodnější.

Společný účet

Jestliže chtějí mít manželé či partneři veškeré výdaje pod kontrolou, hodí se společný účet. Obvykle bývá méně konfliktů ve vztazích, kde společné finance spravuje ten z partnerů, který méně vydělává. Zpravidla to bývá žena. Společný účet bývá nejpohodlnější a nejlevnější variantou hospodaření. Problémem je skutečnost, že např. obtížně partnera překvapíte vánočním či narozeninovým dárkem. Veškeré výdaje totiž zjistí z bankovního výpisu. Vážné negativum představuje třeba případný pocit závislosti méně vydělávajícího partnera na tom druhém. Vhodné je si určit měsíční kapesné, které má každý z partnerů jen pro sebe. Společný účet volí nejčastěji starší páry.

Oddělené účty

Preferuje-li pár nezávislost, budou pro něj vhodnější oddělené finance. Nejčastěji tuto variantu volí mladší páry. Oddělené účty vyžadují kromě vzájemné důvěry i vzájemně přijatelnou dohodu o rozdělení společných výdajů. Kdo platí jakou položku (např. energie, nájem, potraviny, benzín)? Také je třeba zvážit výběr vhodných účtů kvůli výši bankovních poplatků. Pokud nemáte účty u nízkonákladové banky, tak se vám oddělené hospodaření může prodražit. Bezproblémově fungují oddělené finance zvláště u párů s podobnou výší příjmů a u bezdětných párů.

Jeden společný a dva oddělené

Další alternativou jsou dva oddělené účty a jeden společný. Jde vlastně o jakési propojení předchozích variant. Každý z partnerů zasílá část příjmu na společný účet, z něhož se hradí společné výdaje. Zároveň má každý oddělený účet, z něhož platí např. dárky pro svou polovičku a své koníčky. Zachováte si jistou míru nezávislosti, a zároveň budete mít přehled o rodinných výdajích. Je třeba se jen dohodnout, kdo bude spravovat společný účet a kolik peněz bude každý z partnerů na něj posílat.

Jde o řešení vhodné pro manželské páry i společně žijící partnery. Hodí se rovněž pro bezdětné páry i rodiny s dětmi. Rozhodně nelze tvrdit, že jde o nejdražší variantu. Správným výběrem bezplatných účtů zamezíte zbytečným finančním ztrátám.

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment