Jak ovlivňuje druh topidla výši nákladů za topení?

 

Snad neexistuje domácnost, ve které by se neuvažovalo nad tím, jak ušetřit za topení. Dalšími náklady, kterými se lidé také zabývají, jsou ty za vodu a elektrickou energii. Zatímco s vodou a elektřinou můžeme v mnoha ohledech skutečně začít se šetřením u sebe, nenechat téci vodu zbytečně, více myslet na zhasínání, s topením to tak úplně nelze. Tedy za předpokladu, že se nechceme smířit s mnohem nižší teplotou v bytě či domě, což by asi nebylo úplně nejlepší řešení.

Vytápění bytu

U bytových jednotek je to s úsporou za topení mnohem složitější než u rodinných domů. Vzhledem k tomu, že byty většinou vytápí ústřední topení, mají jejich obyvatelé pramalou šanci náklady na topení jakkoliv ovlivnit. I kdyby stáhli své radiátory na minimum, konečné vyúčtování se rozpočítává na bytové jednotky a jejich podlahovou plochu. Větší šanci, jak výdaje za topení ovlivnit, mají majitelé či obyvatelé bytů, kde k vytápění slouží plynová topidla. V takovém případě postačí vybrat kvalitní topidlo, které při minimálním odběru plynu zajistí vysokou výhřevnost. Určitě tedy stojí za zvážení, zda nevyměnit v bytech, kde se topí tzv. vafkami, stará tělesa za nová. Další možností by mohla být výměna vafek za klasický plynový kotel, ovšem to je už dosti nákladný zásah, který často obnáší i rozsáhlejší stavební úpravy. V tomto případě by bylo určitě dobré propočítat návratnost takové investice.

Vytápění domu

Pro majitele domu je řízení nákladů za topení vlastně nejjednodušší. Mohou totiž velmi snadno ovlivnit hned několik faktorů, které vytápění domu dokáží výrazně zdražit či naopak zlevnit. V první řadě mají možnost vybrat si dodavatele energie, ať už se jedná o plyn či elektřinu, mohou si sami zvolit, který je pro ně nejvýhodnější. Dále si mohou vybrat i způsob vytápění, ať už při stavbě domu nebo jeho rekonstrukci, vždy bude jen na nich, zda si zvolí vytápění pomocí plynového kotle, elektrického kotle, nebo teplo do svého domova zajistí prostřednictvím kotle na tuhá paliva. I zde se rozhodně vyplatí vše si řádně propočítat a neohlížet se pouze na aktuální ceny jednotlivých energií. Za úvahu určitě stojí i různá chytrá řešení v podobě využití solární energie či rekuperačních jednotek apod.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment