Rozmach crowdfundingu – nový způsob financování v Česku letí

Hodláte začít s podnikáním nebo máte zajímavý nápad na veřejně prospěšný projekt v neziskovém sektoru? Na obojí jsou potřeba peníze, které někdy chybí. Crowdfunding představuje způsob, jak chybějící prostředky na realizaci vašich plánů získat. Jde v podstatě o formu sbírky např. na výrobu nějakého produktu, realizaci projektu nebo třeba založení firmy. Dárcům finančních prostředků na oplátku věnujete pouhé poděkování nebo nějakou odměnu (tak je tomu u klasického crowdfundingu). Může však jít i o úrok či podíl ve firmě. Crowdfundingové kampaně probíhají přes internet na speciálních portálech. Představitelem klasického crowdfundingu v Česku jsou např. HitHit a Startovač. Crowdfunding se rozvíjí, a tak vznikají specifické druhy crowdfundingu. Které to jsou? A kde na ně v Česku narazíte?

Jaké druhy crowdfundingu existují?

Crowdfunding lze rozdělit na 4 druhy (benefiční, odměnový, půjčkový a podílový). Benefiční a odměnový crowdfunding představují jeho tradiční formy, které se navíc často překrývají.

Benefiční crowdfunding

U benefičního neboli charitativního crowdfundingu darujete finanční prostředky zpravidla nějaké neziskové organizaci na veřejně prospěšný projekt. Odměnou je vám obvykle jen dobrý pocit nebo malý dárek. Benefiční kampaně objevíte např. na portálu Penězdroj.

Odměnový crowdfunding

V tomto případě obdržíte za svůj příspěvek věcnou odměnu (často jde vlastně o předem zaplacené zboží). V současnosti jde o nejčastější formu crowdfundingu. Zpravidla se takto financují umělecké projekty. Odměnové crowdfundingové kampaně najdete např. na portálech Hithit, Startovač, Penězdroj či Kreativci sobě.

Půjčkový crowdfunding

Jde o novou formu crowdfundingu, která se v Česku postupně zabydluje. Vlastně se jedná o nebankovní půjčku. Více věřitelů přispěje dlužníkovi na nějaký projekt. U půjčky je stanovena délka trvání a výše úroku. Jde o tzv. financování peer-to-peer (P2P) bez prostředníka v podobě banky. Nejznámějším půjčkovým portálem je u nás patrně Zonky, který využívají lidé hlavně k refinancování půjček nebo pořízení domácího spotřebiče či automobilu. Výhradně na podnikatele se zaměřuje portál Půjčme firmě, jde o tzv. financování peer-to-business (P2B).

Podílový crowdfunding

Další forma crowdfundingu je podílová a slouží zvláště k financování podnikatelských záměrů. Přináší možnost velkého zhodnocení i obrovské ztráty. Investor totiž za svůj příspěvek získá podíl ve firmě či na zrealizovaném projektu. Vždy nejde o šťastnou investici, protože firma či její projekt nemusí být výnosný dle vašich očekávání. Na podílový crowdfunding narazíte např. na portálech Penězdroj či Fundlift.

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment