Rádi muzicírujete? Zařiďte si doma hudební koutek!

Jedno známé přísloví odkazuje na hudební vlohy našich předků. Říkávalo se, co Čech, to muzikant. Nepochybně to platí dodnes, jelikož mnoho lidí se během školní docházky učilo hrát na nějaký hudební nástroj. Některé nadšení pro hudbu neopustí ani v dospělosti a alespoň občas si doma zamuzicírují. K tomuto účelu je vhodné si doma vytvořit hudební koutek. Nejde přitom o žádný nový trend, kupříkladu v minulosti bylo běžné mít celý hudební pokoj. Dovolit si ho mohla však jen šlechta a nejbohatší část populace. Dnes již jde o záležitost dostupnou pro každého. Stačí vzít v potaz dispoziční možnosti domu či bytu. Nevíte, jak si takový hudební koutek zařídit? Máme pro vás pár tipů.

K čemu je hudební koutek dobrý?

Hudební koutek vám přinese hned několik výhod. Umožňuje pohodlné hraní a uskladnění nástroje i not. Lze jej využít i k poslechu cédéček. Další předností je fakt, že hudbou nikoho nerušíte a ani vy nejste rušeni. To je důležité zvláště v panelových domech, kde pro váš koníček nemusí mít sousedi pochopení.

Hudební koutek či místnost?

V případě, že bydlíte v rodinném domku, můžete si pro hudbu vyhradit celou místnost. Vyplatí se to zvláště v případě, že hrajete na rozměrnější hudební nástroj (např. bicí soupravu či klavír). Pokud žijete v bytě nebo hrajete na flétnu nebo jiný menší nástroj, vytvořte si hudební koutek (třeba v obýváku).

Myslete na akustiku a zvukotěsnost!

Bez ohledu na to, zda zařizujete hudební místnost či koutek, zvolte prostor s dobrými akustickými vlastnostmi. Další nezbytností je zajistit zvukotěsnost prostoru. Pořiďte si proto nejen zvukovou izolaci podlahy, stropu a stěn, ale i oken a dveří. Chcete-li se vyhnout nákladným úpravám, položte v místnosti koberec a na strop nalepte stropní kazety z polystyrenu. Na odhlučnění stěn použijte např. korkové obložení. Okna by měla být v ideálním případě plastová, dveře zvolte v protihlukové variantě.

Nábytek a další vybavení

Vybavení hudebního koutku či místnosti nábytkem a dalšími nezbytnostmi si nechte až na závěr. Zpravila nejde o nic náročného. K základnímu vybavení patří skříň na noty, pohodlná židle, stojan na noty, případně skříň na uložení hudebních nástrojů. Místo, kde budete sedět při hraní dobře osvětlete vhodnými svítidly. Nestačí jen centrální osvětlení. Nutná je i lampa či bodové svítidlo, které bude umístěno poblíž stojanu na noty. Zařízení lze rozšířit ještě např. o křeslo, stojan na cédéčka a hifi věž. Záleží na velikosti prostoru a účelu, k němuž hodláte hudební koutek využívat.

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment