Průmyslová ložiska pro hladký pohyb

Průmyslová ložiska jsou artiklem, bez něhož by se mnohé obory jen těžko obešly. Ať už je řeč o strojírenství, automobilovém průmyslu ale například i o nejrůznějším sportovním vybavení typu kolečkových bruslí, koloběžek a podobě. Jednoduše řečeno, bez ložisek bychom se v běžném životě jen těžko obešli.

Průmyslová ložiska dle typu

Ložisek je celá řada a zjednodušeně by se dalo říci, že je rozlišujeme dle toho, kolik toho snesou. Tedy jak velké zátěži budou muset při pohybu odolávat. Ložiska radiální mají za úkol usnadnit pohyb kruhový, zatímco ta axiální jsou určena pro tahová zařízení, která umožnují pohyb do stran. Poslední druh ložisek je o něco sofistikovanější a zvládne kombinaci obou těchto pohybů. Dle toho, pro jaký pohyb má ložisko sloužit jsou v něm umístěny buď válečky nebo kuličky či soudečky případně kuželíky v závislosti na předpokládaném zatížení v tom daném směru. Tato výplň je umístěna v kovové obruči, jež definuje prostor, v němž se mohou otáčet a zároveň zůstat na svém místě.

Velkorozměrová ložiska a lineární vedení

Tam, kde běžná ložiska nestačí, jako například v případě průmyslových strojů s extrémní hmotností a s ní související zátěží, jsou využívána velkorozměrová ložiska. Zásadním rozdílem mezi nimi a těmi již zmíněnými je skutečně zejména ta velikost. Existují ale i další systémy, které mají za úkol usnadnit pohyb v nejrůznějších zařízeních. Mezi ně patří například lineární vedení. Ta tvoří kolejnice s jednou či více pojezdovými jednotkami a jsou využívány jako pojezdové díly pro strojírenská a technická zařízení a přístroje. Protože dokáže zajistit velmi přesné polohování, je vhodná pro automatizované výrobní linky apod. Lineární vedení mohou být velkých rozměrů, ta slouží zejména pro průmyslová zařízení, ale mají i svou miniaturní podobu.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment