Prozradíme vám, jaké jsou nejčastější chyby žadatelů o půjčku, a jak jim předejít

Zájemci o bankovní a nebankovní půjčky dělají při výběru a následném podání žádosti stále stejné chyby. Přitom nelze konstatovat, že by se jednalo o složitý proces. V podstatě je získání vhodné půjčky celkem jednoduché. Jen je potřeba vědět, jak na to. K tomu vám může pomoci i našich následujících 12 bodů.

více v článku...

12 hlavních chyb při výběru půjčky

1. Nedostatečné srovnání půjček

Moderní doba přináší prostřednictvím internetu příležitost k online srovnání půjček. Každý si tak může během okamžiku udělat obrázek o tom, co jednotlivé půjčky nabízejí a za jakých podmínek. Jestliže porovnání nevyužijete, ztrácíte čas a zejména šanci na získání nejlepší půjčky.

2. Mnoho půjček limituje

Optimální je mít pouze jednu půjčku s nejlepšími podmínkami. Větší množství půjček obvykle znamená zátěž vašeho měsíčního rozpočtu. Další nevýhodou většího zadlužení je zhoršení bonity klienta. Dále je potřeba si uvědomit, že mnoho poskytovatelů půjček vyžaduje po žadateli v okamžiku podání žádosti bezdlužnost. Ostatní, kteří úplnou bezdlužnost nepožadují, zvýhodňují během schvalovacího procesu zájemce s menším počtem dluhů.

3. Žádost o půjčku u neověřené společnosti

Tato chyba hrozí u nebankovních půjček, hlavně od soukromých osob. Vyvarujte se podání žádosti u pochybných poskytovatelů, jelikož u nich můžou hrozit nečekané poplatky. Ty jsou často skryté nebo nejsou dostatečně deklarovány.

Předejít tomu můžete například tím, že budete vybírat půjčky prostřednictvím online srovnání půjček, kde jsou zařazené pouze seriózní společnosti.

4. Nevhodně zvolená výše půjčky a doba splatnosti

Před podáním žádosti o půjčku si dobře promyslete, kolik potřebujete půjčit a na jak dlouho. Určitě je rozumnější zvolit spíše delší dobu splatnosti, než abyste se vystavili riziku, že vám nezůstane z výplaty ani minimální rezerva na nečekané výdaje v důsledku vysokých splátek. Nemluvě o tom, že případné prodloužení lhůty splatnosti je vždy za poplatek! Zrovna tak si nepůjčujte zbytečně víc, než kolik opravdu potřebujete. Větší dluh stojí více peněz!

5. Peníze na ruku nebo na účet

Hotovostní půjčky jsou pro mnoho zájemců nepochybně větším lákadlem, než převod na bankovní účet. Ovšem pokud půjčku na ruku nepotřebujete, je lepší se jí vyhnout. Hlavním důvodem je skutečnost, že ve většině případů jsou tyto půjčky dražší. Navíc platí, že peníze v peněžence se určitě o dost rychleji rozkutálejí.

6. Netrpělivost nepomáhá

Jestliže nepotřebujete peníze okamžitě, nenechte se zlákat masivní reklamou na rychlé půjčky poskytnuté během několika desítek minut. Ty můžou, ale také nemusí být výhodné. Při rozhodování se věnujte spíše ostatním podmínkám, které můžou ovlivnit celkové náklady na půjčku. Jedno přísloví říká, že „spěch je špatný rádce“. U zadlužení to platí dvojnásob.

7. Smlouva a všeobecné podmínky nejsou podstatné, stejně na tom nic nezměním

Je pravda, že na obsahu úvěrové smlouvy a podmínkách poskytovatele půjčky nic nezměníte. Nikdo nebude jejich obsah měnit jen proto, že jste o to zrovna vy požádali. Jenže to neznamená, že byste měli jejich obsah podcenit! Tyto dokumenty obsahují podstatné informace, které byste měli znát dříve, než půjčku potvrdíte svým podpisem. Pamatujte, že když vám něco nebude vyhovovat, můžete půjčku odmítnout a jít jinam! Konkurence na trhu s půjčkami je dnes obrovská, takže obvykle nejste odkázáni na jednoho nebo dva poskytovatele.

8. Vyhodnocení nákladů na půjčku

Základním ukazatelem, kolik vás bude půjčka stát, je RPSN. Proto by si měl každý udělat srovnání půjček právě s ohledem na tzv. roční procentní sazbu nákladů. Ovšem ne vždy platí, že nejnižší RPSN musí být pro vás nejvýhodnější. Důvodem jsou hlavně poplatky za prodloužení půjčky, kdybyste tento krok potřebovali. Proto se zaměřte i tímto směrem.

9. Nevyužití první půjčky zdarma

Hned několik poskytovatelů nebankovních půjček nabízí první půjčku zdarma. Namátkou můžeme jmenovat Zaplo, CreditAir nebo BB půjčku. Tyto půjčky vás nestojí ani korunu navíc, jestliže dluh vrátíte v domluvené lhůtě splatnosti. Další podmínkou je, že si u dané společnosti půjčujete poprvé.

Při výběru první půjčky zdarma si pohlídejte, aby poskytovatel nechtěl poplatek za její poskytnutí. Nejedná se o častou podmínku, ale někdy na ni můžete narazit.

10. Zacílení na půjčku, kde nemáte šanci uspět

Problémem může být i podání žádosti tam, kde nemáte šanci uspět. Jak tomu předejít si ukážeme na několika příkladech:

 

  • jestliže máte zápis v registru dlužníků, vybírejte mezi půjčkami bez registru
  • pokud nechcete dokládat příjmy, zvolte půjčky bez doložení příjmů
  • když nemáte nemovitost do zástavy, zaměřte na na půjčky bez zástavy nemovitosti
  • při problémech se sehnáním ručitele požádejte o půjčku bez ručitele
  • když potřebujete peníze v hotovosti, zaměřte se na půjčky na ruku

 

Ignorování tohoto principu má ve většině případů nepříjemný důsledek, kterým je neschválení žádosti o půjčku. Vše pak musíte absolvovat znovu u jiné společnosti.

11. Málo využívané refinancování

Refinancování půjček je produkt, který vám může „vytrhnout trn z paty“. Pokud jste si vzali nevýhodný úvěr, právě díky refinancování ho můžete nahradit jiným, výhodnějším. Uvědomte si, že dlouhé váhání vám půjčku jenom prodražuje! Refinancování je k dispozici nejenom u bankovních půjček, ale i nebankovních.

12. Pojištění schopnosti splácet je zbytečné

U nebankovních půjček se s možností pojištění schopnosti splácet setkáte v menším měřítku, zejména když jde o menší částky. Bankovní půjčky nabízejí tento produkt častěji. Každopádně platí, že byste vždy měli zvážit míru rizika, kterou vám může pojištění krýt.

Například u půjčky 1 000 Kč je pojištění v podstatě zbytečné a jenom zvyšuje náklady. Tuto částku by měl být schopen splatit každý. U výrazně vyšších částek je jiná situace. Nikdo totiž neví, jestli nepřijde o práci nebo ho nepotká vážná nemoc. Potom vám pojištění může hodně pomoct.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment