Problémy se zuby v těhotenství

Jste těhotná? Pak jste už možná slyšela úsloví, že každé dítě stojí matku v těhotenství jeden zub. Je tomu skutečně tak? A jak tomu lze zabránit? Tyto otázky zodpoví náš článek.

Gravidní ženy v ohrožení? Komu hrozí zánět dásní a zubní kazy?

Zánět dásní neboli těhotenská gingivitida postihne během těhotenství přes 30% gravidních žen. Rozvine se však jen u těch žen, které před otěhotněním o svůj chrup dostatečně nepečovaly. Na zánět dásní měly zaděláno vlastně už před otěhotněním. Gravidita může pouze umocnit zánětlivé procesy vlivem hormonálních změn v organismu. Dojde ke zvýšení krvácivosti dásní, než jak ou žena trpěla před otěhotněním. Zhoršení stavu dásní i zubů souvisí také s dávivým reflexem a zvracením, které se objevují v prvním trimestru. Při zvracení dochází vlivem žaludečních šťáv k narušení zubní skloviny. Zvyšuje se tak riziko vzniku zubního kazu. Pokud se zánět neřeší včas, může se rozvinout parodontitida vedoucí až ke ztrátě zubů. Nebezpečí těhotenské gingivitidy však nespočívá jen v potenciální ztrátě chrupu. Velmi závažné je riziko předčasného porodu. Dbejte proto o dostatečnou ústní hygienu a stav svého chrupu v těhotenství nepodceňujte. S prevencí však začněte raději už před otěhotněním. Ušetříte si mnoho starostí.

Dbejte na prevenci!

Chcete-li se těhotenské gingivitidě vyhnout, stačí dbát o dostatečnou ústní hygienu (ideálně už před početím). Před otěhotněním neopomínejte chodit 2x ročně na pravidelné preventivní prohlídky ke stomatologovi. Během těhotenství absolvujete preventivní stomatologickou prohlídku 3x.

Velmi prospěšná je pravidelná návštěva dentální hygienistky, která vám např. odstraní zubní kámen a doporučí vám nejvhodnější formu domácí péče o chrup. Jak často k ní zajít? Doporučuje se alespoň 1x za půl roku, při paradontóze a jiných potížích častěji (v tříměsíčních intervalech).

Během těhotenství nezačněte zubní hygienu zanedbávat. Některé gravidní ženy si kvůli nevolnostem přestávají čistit zuby. Po každém zvracení použijte ústní vodu s fluoridem a po 15 minutách si vyčistěte zuby. Samozřejmě si pravidelně čistěte zuby i ráno a večer. Kromě měkkého zubního kartáčku používejte i mezizubní kartáčky. S výběrem vhodných pomůcek k čištění chrupu vám poradí zubní hygienistka. Abyste zajistila zdravý vývoj dítěte po všech stránkách, jezte zdravou rozmanitou stravu. Vaše stravovací návyky v těhotenství totiž ovlivňují mimo jiné i vývoj zubů dítěte.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment