Při odstraňování pevných látek z odpadní vody je účinná kombinace ultrafiltrace a reverzní osmózy

Membránová technologie pro úpravu vody má obrovský potenciál. „Co nejúčinnější odstraňování škodlivých či nepřijatelných stopových prvků během čištění vody je dnes důležitější než kdykoli předtím. Je také nezbytné pro odpovědné nakládání s odpadními vodami,“ podotýká Alexander Scheffler z oddělení speciálních chemikálií ve společnosti LANXESS, která se zaměřuje na čištění vody – jednotky LPT. 

Pro úpravu odpadních vod obsahujících pevné látky je vhodný například proces ultrafiltrace (UF) a reverzní osmózy (RO). Ultrafiltrace je proces tlakové membránové separace, při níž voda prochází membránou, zatímco částice, mikroorganizmy, bakterie, viry a koloidy jsou odmítány. Membránou ale projdou drobné molekuly. Proto je stále častěji využívána takzvaná reverzní osmóza. Jedná se o fyzikální proces, při kterém je čištěná kapalina hnána pod velkým tlakem speciální membránou. Ta zachycuje veškeré nežádoucí látky – účinnost je až 98 procent. 

„Výsledkem reverzní osmózy je tak voda srovnatelná téměř s tou pitnou. V závislosti na použitém procesu musí být hodnota pH stále upravována nebo musí být zapáchající amoniak z vody odstraněn prostřednictvím iontoměničů,“ vysvětluje odborník LANXESS Jens Lipnizki, marketingový specialista na membrány v obchodní jednotce LPT. 

Spread the love

Related posts

Leave a Comment