Pásové dopravníky, bez kterých se vaše firma neobejde

Pásové dopravníky jsou zařízení, která usnadňují práci na stavbách i v nejrůznějších provozech. Jejich úkolem je pomoci přesunout výrobky, materiál apod z bodu A do bodu B a to s minimem lidské pomoci. Dopravníky mají různé podoby, různou šířku i délku a to vždy s ohledem na potřebu a povahu materiálu, který na něm má být přepravován. Osová vzdálenost pásu není omezena a jeho napínání zajišťuje tzv. napínací hlava, jež je vždy umístěna na druhé straně než pohon dopravníku. U dlouhých dopravníků zabraňuje vybočení pásu z osy otáčení speciální strážní válečky umístěné po stranách pásu. Pásové dopravníky nemusí být výhradně vodorovné. Při potřebě přepravy materiálu do různých výšek lze pořídit dopravník se stoupáním a to až do úhlu 45%. Od stupně stoupání pásu se pak odvíjí i jeho typ, aby materiál neklouzal z kopce dolů. Typy pásů jsou tedy rozdělené na hladký, s hradítky, strukturovaný nebo modulární.

Šnekové dopravníky

Pro přesun specifického materiálu, například na stavbách apod jsou často využívány tzv. šnekové dopravníky. Ty mají v uzavřeném (obvykle trubkovém ale může mít i podobu koryta) tubusu na hřídeli  umístěnou šnekovnici, která zajištuje pohyb materiálu uvnitř tubusu či koryta. Průměr šnekovnice může být od 80 do 320 mm a délku stoupání si může zákazník zvolit dle svých potřeb či možností prostoru a technologie, kterou disponuje. Rychlost otáčení šnekové hřídele pak určuje výkon pohonu, ale také druh přepravovaného materiálu.

Ovládání dopravníků

Ovládání dopravníků zvládne po krátkém zaškolení opravdu každý. Disponují samostatným spouštěčem umístěným na dopravníku nebo na panelu. Jiné mohou mít spouštěč zabudovaný do stávajícího rozvaděče nebo ovládání k jiným zařízením či strojům, které jsou na dopravník navázané. Sofistikovanější modely mohou být plně automatické pomocí časovačů nebo čidel.

Rychlost pohybu pásu určuje frekvenční měnič a chod může být i reverzační, tedy lze přepínat směry. Zastavení chodu přepravníku je pak naprosto snadné pomocí tlačítek STOP, lankového spínače nebo frekvenčního měniče.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment