Strojní svěráky a průmyslové magnety

Zatímco s běžným příručním svěrákem pro uchycení nejrůznějších materiálů a věcí a jejich snazší úpravu se asi setkala většina z nás, strojní svěráky se asi běžnému kutilovi pod ruku nedostanou a to samé platí pro průmyslové magnety. Jedná se ale o velmi zajímavé přístroje a zařízení a pro mnohé výroby, provozy a dílny jsou nezbytnou součástí vybavení.

Strojní svěráky

Strojní svěráky můžeme rozdělit do několika kategorií. Pro CNC obrábění jsou nejčastěji využívání přesné strojní svěráky, které mají hydraulický nebo mechanický posilovač. Jejich velkou výhodou je velká upínací síla svěráku při minimálním úsilím jeho obsluhy. Pro objemnou výrobu typu sériové se pak ve velké míře využívají svěráky s vícenásobným upínáním nebo svěráky pneumatické. Vysoká přesnost modulárních svěráků je zase nejčastějším důvodem pro jejich nákup. Existují ale i další typy svěráků, jako například sklopno-otočné, které díky své variabilitě obstojí i v náročném prostředí, kde je třeba nejrůznějšího naklápění či natáčení. Pro broušení jsou pak využívání svěráky brusičské a sinusové a patří mezi tzv. přesné svěráky brusičské. Nerezové svěráky se používají pro EDM obrábění.

Průmyslové magnety a jejich využití

Pro broušení, frézování ale i EDM elektroerozivní obrábění jsou využívány průmyslové magenty v podobě magnetických upínacích desek, magnetických stojánků s permanentním magnetem využívaných v kombinaci s páčkovým úchylkoměrem nebo indikačními hodinkami. Magnetické V-bloky pak slouží pro uchycení obrobků, které kvůli svému specifickému tvaru nemohou být upnuty na klasickou plochou magnetickou upínací desku. Břemenové magnety jsou pak určeny pro upínání rovných kovových předmětů ale i kulatin. Demagnetizér neboli odmagnetovač zase na druhou stranu velmi rychle odmagnetuje vrtáky, frézy, závitníky i další nástroje.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment