Nová zelená úsporám: jak dotace pomáhají s úsporou energií

Stále nemáte úplně jasno ve státních dotacích, které lidem pomáhají dál šetřit? Dotační program Nová zelená úsporám bude až do konce roku 2021 finančně pomáhat žadatelům s úpravami, které povedou k úsporám energie v domácnosti a většímu využívání obnovitelných zdrojů. Dotace pokrývají hned několik možností, jak se začít chovat šetrněji k přírodě i vlastní peněžence.

Na které konkrétní stavební zásahy program přispívá?

1. Zateplení domu

V rámci dotací může každý majitel rodinného i bytového domu žádat o příspěvek na zateplení fasády, střechy, podlahy nebo stropu i výměnu oken a dveří. Výše příspěvku se řídí pode toho, do jaké míry úpravy sníží roční spotřebu tepla v domácnosti. Dotace tak může dosáhnout až na hodnotu 800 Kč/m2 pro zateplení obvodových stěn.

2. Tepelné čerpadlo

S tepelným čerpadlem vytopíte váš dům nebo ohřejete teplou užitkovou vodu díky využití energie z okolního vzduchu, z vody nebo ze země. Sníží vám tak náklady na vytápění asi o 50 % a investice do nich se vám do několika let vrátí. Výše příspěvku se liší podle typu čerpadla a může se vyšplhat až na 100 000 Kč.

3. Ekologický kotel

Ke snížení množství škodlivých splodin v ovzduší i efektivnějšímu využívání energie přispívají plynové kondenzační kotle i kotle na biomasu. Výměnu kotle na biomasu dotační program odměňuje částkou až 100 000 Kč. Na plynové kotle se od roku 2015 Nová zelená nevztahuje, zájemci o levné topení plynem ale mohou žádat o příspěvek v rámci takzvané Kotlíkové dotace.

4. Solární systém

Solární panely umí využívat sluneční energie v teplo (solární termické panely) i elektřinu (fotovoltaické panely). V obou případech vám tyto systémy ušetří náklady a v nejideálnějším případě zajistí úplnou nezávislost na dodavateli. Tomu také můžete vámi vyrobenou energii prodávat. Maximální výše příspěvku je 50 000 Kč na termické systémy a 100 000 Kč na fotovoltaiku.

5. Nízkoenergetický dům

Až polovinu nákladů na výstavbu přispěje program stavebníkovi nového nízkoenergetického domu. Ten pomáhá spotřebu domácnosti za energie srážet chytrým návrhem i vhodným provedením. Roli hraje tepelná izolace, stejně jako vnější tvar stavby nebo její umístění vůči světovým stranám.

Jak na dotace dosáhnout?

Úspora energií je stále více skloňovaným pojmem z ekonomického i ekologického důvodu. Stavebními úpravami, na které přispívá dotační program Nová zelená úsporám, můžete alespoň trochu ulevit svědomí a udělat něco pro planetu, ale také ušetřit vlastní finance.

K podání žádosti je potřeba energetický posudek vypracovaný autorizovaným projektantem nebo energetickým specialistou. Žádost se podává elektronicky a pokud splníte všechny podmínky, můžete se těšit na vydání souhlasu a nejpozdnějším termínu realizace.

A co když i potom platíte víc než musíte?

Ať už máte nově zateplený dům, nebo se k žádným velkým zásahům do domácnosti vůbec nechystáte, srazit výdaje za energie ještě níž můžete volbou výhodnějšího dodavatele.

Proto jestli máte podezření, že byste jinde mohli platit méně, neváhejte. V článku o změně dodavatele si přečtěte, jak moc jednoduché to dnes může být.

Autor: Jakub Kašpar

Spread the love

Related posts

Leave a Comment