Desatero rad pro bezpečný internetbanking

Technický pokrok nám přinesl řadu moderních technologií, které nám značně usnadňují život. Kupříkladu už se nemusíme kvůli každé maličkosti osobně plahočit na pobočku banky. Téměř vše lze vyřídit z pohodlí domova díky internetovému bankovnictví. Každý pokrok však má i svou stinnou stránku, v případě internetbankingu se jedná o bezpečnostní rizika. Nebojte, pokud jste obezřetní, tak se vybílení konta od kyberzločinců obávat nemusíte! Stačí dodržovat desatero bezpečného internetbankingu.

1. Chraňte se před viry

Neopomíjejte antivirovou ochranu zařízení (PC, mobil, tablet), z nichž se na internetové bankovnictví připojujete. V opačném případě můžete být nemile překvapeni nejen ztrátou cenných dat, ale také vykradením svého bankovního konta.

2. O heslech mlčte

V žádném případě nikomu nesdělujte přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Totéž platí i v případě hesla vaší platební karty.

3. Heslo dobře promyslete

Při tvorbě hesla se řiďte doporučeními bezpečnostních expertů. Ideální heslo obsahuje kombinaci malých a velkých písmen, číslic i speciální znaků. Je tak hůře prolomitelné.

4. Nastavte limity na účtu

Ochránit vaše finance vám pomůže rovněž nastavení limitu internetových plateb a výběrů hotovosti.

5. Pozor na phising a SMiShing!

Častou bezpečnostní chybou ze strany uživatelů je nepozornost a přílišná důvěřivost. Toho využívají podvodníci šířící phisingové a SMiShingové zprávy. Předstírají, že vás kontaktovala banka a snaží se získat vaše přihlašovací údaje do internetbankingu. Na podezřelé sms a e-maily žádající vaše údaje proto nereagujte.

6. Sledujte aktuality od banky

Bankovní instituce reagují na případné útoky hackerů a informují o možném nebezpečí klienty na svém webu. Rovněž vám poskytnou informace o připravovaných odstávkách apod. Sledujte aktuality zveřejňované svou bankou. Mohou se vám hodit.

7. Užívejte grafickou klávesnici

K zadávání hesla využívejte grafickou klávesnici. Výrazně tak snížíte riziko zachycení vašeho hesla nepovolanou osobou.

8. Instalujte si jen ověřený software

Obloukem se raději vyhněte instalaci nejrůznějších aplikací neznámého původu. Zpravidla se jedná o bezplatně šířené programy. V rámci bezpečnosti si vždy nainstalujte jen prověřený software z důvěryhodného zdroje.

9. Střežte si CVC kód

K zamezení zneužití platební karty na internetu může pomoci ochrana CVC kódu, který je při internetových platbách kartou požadován. CVC kód najdete na zadní straně své platební karty. Zapamatujte si jej a odstraňte ho z dané karty. Samozřejmě CVC kód nikomu nesdělujte.

10. Měňte hesla

Bezpečnostní experti doporučují měnit heslo k internetovému bankovnictví a k platební kartě po několika měsících používání. Bohužel velká část Čechů na toto doporučení příliš nedbá. Vystavují se tak zbytečně riziku, že jejich hesla nakonec dostanou do nepovolaných rukou.

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment