Nevycházíte s malou výplatou? Máme pár tipů, jak ušetřit

Výše mzdy je sice důležitá a značně ovlivňuje naši kvalitu života, ale neméně důležitá je schopnost správně hospodařit. Pokud s penězi neumíte zacházet, tak ani se sebevětší výplatou nevyžijete. Snažíte se šetřit a nedaří se vám to? Nevíte, jak efektivně s penězi zacházet? Poradíme vám, jak pohodlně vyjít i s malou výplatou.

Zjistěte, zač utrácíte.

Nejprve si vyjasněte, za co utrácíte. Své měsíční výdaje si rozdělte do tří skupin, a to na nezbytné, nutné a postradatelné výdaje. Následně zjistíte, kde zbytečně přicházíte o peníze a jaké výdaje lze snížit. Níže uvádíme definici jednotlivých skupin výdajů a příklady položek, které se k nim řadí. Jde však o pouhý vzorový příklad položek. Vytvořte si vlastní seznam výdajů, které v domácnosti máte.

Nezbytné výdaje

Jde o vydání např. za nájemné, platba energií, pojištění, splátka hypotéky či koncesionářské poplatky. V této kategorii se hledá způsob šetření nejhůře.

Nutné výdaje

Patří sem např. vydání za potraviny, oblečení, nezbytné drogistické a hygienické potřeby, základní vybavení domácnosti, léky, výdaje za dopravu do zaměstnání či školy. V této kategorii lze najít způsob, jak částečně šetřit.

Postradatelné výdaje

V této kategorii se šetří nejsnáze. Jde totiž o vydání za potřeby, které nejsou nezbytné a lze je oželet. Jedná se např. o výdaje za koníčky, sport, kulturu, výlety a dovolenou, telefon, internet, alkohol a cigarety či nadstandardní vybavení domácnosti (třeba televizi).

Na čem lze ušetřit?

Máte-li vytvořen seznam výdajů, tak se můžete pustit do pátrání po zbytečných vydáních. Zpravidla jen těžko snížíte nezbytné výdaje. Ušetřit lze jen v některých případech, a to změnou dodavatele energií či refinancováním půjček. Rovněž můžete snížit spotřebu energií (respektive plýtvání s nimi). U nutných výdajů se šetří o něco snáze. Snížit nutná vydání můžete nakupováním ve slevových akcích, domácí vaření místo kupování polotovarů. Nejvíce lze snížit postradatelné výdaje. Nejprve začněte šetřit na koníčcích. Nemusíte se jich vzdát, jen změňte způsob jejich provozování. Na výlet vyrazte pěšky či na kole a místo obědu v restauraci si dejte svačinu, kterou jste si předtím doma připravili. Pokud rádi čtete, tak místo nakupování nových titulů choďte do knihovny. Jistě sami najdete řadu způsobů, jak postradatelné výdaje snížit.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment