Nepodceňujte kontrolu mateřských znamének

Kontrola mateřských znamének je často podceňována a mnoho lidí jí nevěnuje tolik pozornosti, kolik by měli. Někteří pak kontrolu znamének zanedbávají úplně. Určitě vám nemusíme říkat, že podobný přístup je špatný a nezodpovědný – to přece každý rozumně smýšlející člověk musí vědět. Kontrola mateřských znamének by měla v ideálním případě proběhnout dvakrát za rok – zpravidla na podzim po slunečních měsících a na jaře, což je právě teď.

Nenápadná hrozba

Když se řekne kontrola mateřských znamének, většina lidí si řekne, že vlastně stačí zkontrolovat jen ta velká, viditelná a výrazná znaménka, která se tváří podezřele. Ale více to? Mnohdy tu největší hrozbu představují ta úplně nejmenší a kolikrát i sotva viditelná znaménka, která mohou mít podobu obyčejné a na první pohled neškodné černé tečky. Proto se nespoléhejte na domněnku, že jen velká znaménka představují riziko, když je hrozba kolikrát daleko nenápadnější.

Kontrola doma nebo u lékaře?

Možná se teď ptáte, jestli bude stačit, když si znaménka zkontrolujete doma, nebo jestli je nutné chodit k lékaři. Pravda je taková, že doma pouhým okem nepoznáte, jestli je znaménko v pořádku či nikoli. Jasně, vy můžete zpozorovat, jestli nezměnilo barvu nebo tvar, jestli nezačalo svědit nebo jinak zlobit, nicméně i přesto je rozumné 2x ročně navštívit odborníka a nechat si jím pečlivě a důkladně znaménka zkontrolovat.

Jak se znaménka odstraňují?

V případě, kdy odborník uzná za vhodné, že je potřeba znaménko odstranit, může tak dojít k následujícím dvěma scénářům. Pokud bude znaménko označeno jako nezhoubné, s největší pravděpodobností se odstraní za pomoci laseru CO2, který jej tzv. odpaří. V případě, kdy se bude jednat o rizikové znaménko, přichází na řadu chirurgický zákrok, prostřednictvím kterého se vyřízne skalpelem tak, aby nedošlo k narušení okolní tkáně. Po zákroku zůstane jen drobná jizvička.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment