Kniha jízd přehledně!

Pokud k podnikání používáte automobil, ať už osobní, nákladní, anebo jiný, vede vaše počínání k mnoha povinnostem. Nudná, ale bohužel nutná povinnost vedení knihy jízd patří k těm nejzákladnějším. Musí však vést knihu jízd opravdu všichni? A jak by měla správně vypadat? Jaké údaje by v ní měly být uvedeny a které uvedeny být naopak nemusí? Máte k tématu ještě další otázky? Čtěte tedy dále tento text, rozhodně v něm najdete odpovědi!

Kde a jak na knihu jízd?

Automobily jsou velmi potřebným nástrojem pro mnohé podnikatele. Urychlují práci, a pokud jsou vhodně užívány, tak také zvyšují zisk. A kniha jízd, která sice ze zákona není nutná, ale v případě, že chcete získat slevu na daních, je velmi potřebná. Knihu jízd vzor si můžete stáhnout na mnoha portálech a stránkách s radami pro podnikatele. Případně si můžete nechat knihu jízd vygenerovat pomocí šikovných aplikací. Jednou z nich je například generátor knihy jízd, který lze najít na stránkách www.generator-knihy-jizd.cz.

Kdo a proč?

A kdo vlastně knihu jízd musí a kdo nemusí vést? O tom existují vášnivé debaty nejen mezi podnikateli, ale také u zákonodárců! Kniha jízd nemusí být vedena v případě, že podnikatelé nejsou plátci DPH, případně v případě, že si do nákladů pro potřeby daně z příjmů chtějí započítat spotřebu pohonných hmot a nepoužívají paušál. Kniha jízd by však měla být vedena kvůli bezpečnosti práce, například co se bezpečnostních přestávek u řidičů z povolání týče. Tato problematika je velmi komplikovaná. Zákon v podstatě nestanovuje nutnost vést knihu jízd, na druhou stranu existuje mnoho důvodů, proč ji mít! A co by měla obsahovat? Především datum, cíl a účel cesty, počet ujetých kilometrů, anebo například záznamy o typu vozidla, jeho SPZ, průměrnou spotřebu, dobu zahájení a ukončení používání vozidla a jiné další záznamy.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment