Jak nejlépe zhodnotit peníze v roce 2017?

Tuzemská i zahraniční ekonomika prochází různými výkyvy. Chcete-li své peníze výhodně zhodnocovat a zabránit zbytečným ztrátám, vyplatí se sledovat aktuální situaci a včas na ni reagovat. Nemáte na sledování aktuálního stavu celosvětové ekonomiky čas, a navíc se v oblasti finančnictví nevyznáte? Nevadí! Poradíme vám, jak můžete letos nejvýhodněji zhodnotit své peníze a na co si dát pozor.

Myslete vždy na rovnoměrnou diverzifikaci rizik a vhodné složení portfolia.

Rok 2017 je z hlediska diverzifikace a hledání ideálního složení portfolia problematický. Očekává se řada negativních jevů. Špatný stav italského bankovního systému by mohl negativně ovlivnit i zbytek evropského bankovního sektoru. Může dojít např. k prudkým propadům akcií a ke zpomalení ekonomického růstu. Rovněž je třeba vzít v potaz vliv politiky na finanční trhy.

Nedoporučuje se spoléhat na dluhopisy, místo nich je vhodnější diverzifikovat jinak (např. pomocí alternativních investic nebo investováním do nemovitostí). V Česku je však nutná při investování do nemovitostí jistá opatrnost. Zatím cena nemovitostí roste, ale podle některých analytiků dochází ke vzniku nemovitostní bubliny a hrozí náhlý cenový propad.

Za těchto okolností lze doporučit investici do smíšených (balancovaných) fondů, které jsou vyvážené a umí pružně reagovat na aktuální situaci kapitálových trhů. Portfolio se u smíšeného fondu skládá z akcií, dluhopisů a nástrojů peněžního trhu. Investor podstupuje nižší riziko než při investování do dynamických fondů. Zároveň vám smíšený fondy poskytují vyšší zhodnocení, než vám nabízí konzervativní fondy.

Spořicí účty a termínované vklady nabízí jen nízké zhodnocení.

V případě spořících účtů zůstává situace stejná jako minulý rok. Nabízí jen nízké zhodnocení. Jedno z nejvýhodnějších zhodnocení získáte např. u spořícího účtu banky CREDITAS, kde činí úroková sazba 1,1 % p.a. Vysoké úročení oproti ostatním bankám nabízí také Air Bank (1 % p.a.). Obecně však platí, že vysoké úročení spojeno se splněním různých podmínek, které se u jednotlivých bank liší.

Termínované vklady zhodnotí vaše finance o něco lépe než spořící účty. Máte-li nějaké peníze navíc, které nebudete delší čas postrádat, využijte termínovaný vklad. Mějte však na paměti, že výše zhodnocení souvisí s délkou fixace, během které nemůžete peníze vybrat. Čím vyšší zhodnocení je, tím déle fixační doba trvá. U krátkodobých a často i střednědobých termínovaných vkladů bývá úroková sazba srovnatelná se sazbou u spořících účtů. Nejvýhodnější úročení získáte u dlouhodobých termínovaných vkladů, kdy trvá fixace 5 a více let. Minimální výše počátečního vkladu se u jednotlivých bank a záložen liší. Nejvyšší úročení termínovaných vkladů nabízí záložny (např. ANO či Akcenta). Z bank poskytuje nejvyšší zhodnocení termínovaných vkladů CREDITAS nebo J & T Banka.

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment