Negativní vliv kouření na nenarozený plod

Kouření v těhotenství je často probíraným tématem. Na ulici dnes a denně potkáte nespočet maminek s bříškem a cigaretou v ruce. Zatímco někteří nad tím jen nesouhlasně pokyvují hlavou, pro jiné je to každodenní chleba. Možná i vy kouříte nebo máte ve svém okolí budoucí maminku, která se odmítá cigaret vzdát. Co kdybychom si teď řekli, jaká rizika přináší kouření pro maminku i miminko?

Zdravotní i estetický problém

Co si budeme povídat: pokud vidíte nějakou budoucí maminku, které se pod oblečením rýsuje bříško a která v ruce drží cigaretu, pak vám asi takový pohled nebude zrovna příjemný. Tedy alespoň většině lidí ne. Kouření v těhotenství proto představuje problém nejen zdravotní, ale i estetický. Jste-li nastávající maminka, která se neostýchá vystavit na veřejnosti s cigárem v ruce, pak se nedivte, že se na vás okolí dívá skrze prsty.

Komplikace způsobené kouřením

Snad každý ví, že kouření neprospívá zdraví. Platí to jak u těhotných žen, tak u kohokoli jiného. Jenže těhotné ženy mají zodpovědnost nejen za zdraví svoje, ale i za zdraví svého nenarozeného miminka. Je tedy jasné, že má kouření negativní dopad právě na plod, který matka nosí pod srdcem.

Kouření několikanásobně zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství. Podle statistik jsou častější samovolné potraty u matek kuřaček, nežli u maminek, které nekouří. Kouření může u vašeho miminka způsobit nejrůznější poškození – například zdeformované prsty. Lékaři se shodují na tom, že kouření ovlivňuje hmotnost dítěte, podle statistik mívají děti kuřaček až o 250 gramů méně. Nutno zmínit i daleko vyšší riziko vzniku astma, záněty středního ucha nebo problémy s chováním, které se projevují u dětí, jejichž maminky kouřily.

Zkuste přestat

Každá máma by měla chtít pro svoje dítě jen to nejlepší. Pokud kouříte, ale chcete toho v době gravidity nechat, uděláte jen dobře. Kouření způsobuje závislost na nikotinu, které se nelze zbavit jen tak ze dne na den. Naštěstí si můžete pořídit nikotinové náplasti, žvýkačky nebo mikrotablety, které vašemu tělu dopřejí potřebnou dávku nikotinu. Ten je sice pro tělo a miminko škodlivý, ale rozhodně ne v takové míře, jako tabákový kouř.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment