Myanmar – Zlatá země jihovýchodní Asie

Cestujete rádi do exotických zemí a toužíte poznávat jiné kultury? V tom případě se určitě vypravte do Svazové republiky Myanmar neboli Barmy. Tento stát ležící v jihovýchodní Asii vás zajisté uchvátí svou bohatou historií a množstvím památek, chutnou kuchyní i přírodními krásami.

Kdy vyrazit na Barmu?

Patrně nejvhodnějším obdobím pro dovolenou na Myanmaru neboli Barmě je březen až květen. Jedná se o nejteplejší období roku s minimálním výskytem srážek. Denní teploty se zpravidla pohybují kolem 30°C, v noci klesnou ke 20°C.

Co stojí za vidění?

Myanmar překypuje množstvím zajímavých míst, která stojí za vidění. Mezi turisticky nejatraktivnější z nich patří např. Yangon, Bago, Mawlamyine, Kyaing Tong, Pyin Oo Lwin nebo Pyay.

 

Město zahrad východu – Yangon

Bývalé hlavní město Myanmaru je proslulé svými jezery, parky a nádhernou a bujnou vegetací. Přezdívá se mu proto Město zahrad východu. Jistě zaujme místní koloniální architektura spojující barmské, čínské, indické a britské prvky. Unikátní stavbou je kupříkladu pagoda Shwedagon, která je rovněž známa pod označením Zlatá pagoda.

Bago

Milovníky historie (a nejen je) nadchne návštěva historického města Bago. Jde o jedno z archeologicky nejvýznamějších míst na Barmě. Za vidění zde stojí zvláště pagoda Shwethalyuang se sochou ležícího Budhy v nadživotní velikosti.

Mawlamyine

Jedná se o město ležící na jižním pobřeží, které bývalo významným přístavem pro vývoz týkového dřeva. Pokud sem zavítáte, určitě navštivte Muzeum monské kultury či některou z významných pagod (jako např. Mahamuni nebo Uzina). Na své si přijdou i vodomilové vyhledávají vodní radovánky. Poblíž města totiž najdete pláž Setse a přímořské letovisko Kyaikhami.

Kyaing Tong

Jedná se o město, jehož název lze přeložit jako Ohrazené město Tong a jedná se o historické středisko kultury Khun. Zvláště atraktivní je okolní příroda, která vás přímo vybízí k výletům.

Pyin Oo Lwin

Toto město je dosud známější pod svým dřívějším názvem Maymyo. V období britské koloniální nadvlády šlo o hojně navštěvované letní středisko. Svou popularitu však neztratilo dodnes. Za vidění stojí např. místní botanické zahrady, vodopády Pwe Kauk a jeskyně Peik Chin Mayung. Z města Pyin Oo Lwin lze podniknout výlet do východně ležící Mandalay, druhého největšího města Myanmaru.

Co stojí za ochutnání?

V Myanmaru si přijdou na své i gurmáni. Typická barmská kuchyně je složena jak z barmských tak z monských, indických a čínských vlivů. Nedílnou součástí tamních pokrmů je rýže v kombinaci s kari. Maso se v kuchyni vyskytuje spíše vzácně. Převážně se jedná o drůbeží, rybí, krevetí a skopové maso. Z nealkoholických nápojů je oblíbený především čaj. Především se podává barmský čaj s mlékem nebo čínský čaj bez mléka. Z alkoholických nápojů se mimořádné popularitě mezi místními těší pivo. Zvláště oblíbené je tamní pivo Myanmar.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

One Thought to “Myanmar – Zlatá země jihovýchodní Asie”

Leave a Comment