Fotbal není jen jeden. Znáte walking football, jorkyball či futsal?

Jedním z nejrozšířenějších sportů na světě, je nesporně fotbal čili kopaná. Tato kolektivní míčová hra těšící se velké oblibě převážně mužské části populace nemá pouze jednu podobu. Kromě notoricky známé klasického fotbalu existuje řada jeho dalších variant. Nemůžete si žádnou obdobu fotbalu vybavit? Nevadí! Některé z nich vám představíme.

Kopaná má mnoho podob od futsalu po walking football

Patrně nejznámější obdobou fotbalu je futsal, který se hraje v hale. Futsal vznikl roku 1930 v Uruguay a za jeho tvůrce je označován Juan Carlos Ceriani Gravier.

Fotbalový freestyle

Specifickou oblastí kopané je fotbalový freestyle, k jehož provozování nepotřebujete hřiště ani spoluhráče. Stačí vám jen kvalitní kopačky a míč. Jde totiž o fotbalové žonglérství, které se třeba u nás objevilo v 70. letech 20. stol.

Jorkyball

Za zmínku rovněž stojí tzv. jorkyball, který vymyslel Francouz Gilles Paniez roku 1987. Jedná se o sport propojující fotbal a squash. Počet hráčů je mnohem nižší a rozměry hřiště menší než u klasického fotbalu. Jorkyball hrají proti sobě 2 týmy. Každý tým tvoří 2 hráči (1 útočník + 1 obránce). Hřiště je dlouhé 9,80 m a široké 4,80 m. Branka má rozměry 110 x 110 cm.

Fotbal na písku, v blátě i na sněhu

Jste fotbalový nadšenec, který se svému oblíbenému sportu věnuje pasivně i aktivně? Pak vězte, lze váš koníček provozovat prakticky všude. Třeba pokud se vypravíte na dovolenou k moři, tak si můžete zahrát plážový fotbal. Tato hra vznikla v Brazílii a její oficiální pravidla byla přijata roku 1992. Hraje se naboso a každé družstvo má 4 hráče v poli + 1 brankáře. Vzhledem k náročnosti hry v písku trvá utkání kratší dobu než u klasického fotbalu. Hra trvá 36 minut a je rozdělena na 3 třetiny po 12 minutách. Dalšími méně známými formami fotbalu hranými v netradičním prostředí jsou vodní, bahenní či sněhový fotbal. Hrát lze prostě všude a za každého počasí.

Walking football

Mezi nejmladší obdoby fotbalu patří walking football, který vznikl teprve roku 2011 ve Velké Británii. Jedná se o variantu přizpůsobenou pro hráče nad 50 let a lze ji hrát venku i v hale.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment