Máte stále ruce a nohy jako led? Možná máte Raynaudův syndrom

Patříte k těm, kteří bez teplých ponožek neudělají ani krok? Trápí vás věčně studené ruce, takže používáte rukavice dokonce i v interiéru při práci na počítači? Věčně studené ruce a nohy nejsou žádnou banalitou, může totiž jít o projev závažných zdravotních potíží. Zvláštní pozornost věnujte barvě svých prstů. Pokud vám prsty bělají, tak můžete trpět Raynaudovým syndromem nebo Raynaudovou nemocí.

Příčiny a příznaky Raynaudova syndromu a jeho odlišnost od Raynaudovy nemoci

Bělání prstů a chladnutí končetin je společným znakem Raynaudova syndromu i Raynaudovy nemoci. Příčinou zblednutí kůže prstů je nedostatečný přívod krve s kyslíkem. Postižená místa mohou bolet. Po čase dojde k opětovnému prokrvení. Raynaudova nemoc souvisí se stresem a prochladnutím, na její vznik má také kouření. Častěji postihuje ženy a oproti Raynaudovu syndromu jde o méně závažný zdravotní problém.

Raynaudův syndrom bývá projevem řady závažných onemocnění (např. arteriosklerózy, nemocí pohybového aparátu nebo cévních, hematologických či neurologických chorob). Rovněž může jít o důsledek práce s vibrujícími přístroji nebo projev otravy houbami, ergotaminem či těžkými kovy. Další možností vzniku Raynaudova syndromu jsou nežádoucí účinky některých léků jako jsou noradrenalin a klonidin. Závažnost Raynaudova syndromu souvisí i s tím, že může dokonce dojít i ke vzniku gangrény.

Prevence a léčba

Jestliže se s chladnými končetinami a běláním prstů potýkáte, tak rozhodně navštivte lékaře. Nejprve musí zjistit, zda trpíte Raynaudovým syndromem či je váš stav způsoben jinou příčinou. Sami můžete zmírnit chladnutí končetin dodržováním preventivních opatření. Udržujte ruce a nohy v teple a zamezujte jejich prochladnutí. Nenoste však příliš upnuté oděvy a boty. Prochladnutí se braňte i v létě (např. při koupání). Prokrvování končetin zlepšíte pomocí máty, yuccy či ginko biloby. Vyhýbejte se kofeinu a nikotinu, které váš stav zhoršují. Rovněž je třeba snížit množství stresu. Pomohou vám i masáže měsíčkovou mastí či koupel končetin střídavě ve studené a teplé vodě.

 

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment