Máte rádi památky a turistiku? Vydejte se za barokními perlami Moravy

Pokud patříte k příznivcům turistiky a rádi poznáváte krásy naší vlasti, měli byste zavítat na Moravu. Skvostných míst je tu bezpočet. Za zmínku stojí třeba trojice barokních perel, kterou tvoří Olomouc, Kroměříž a Lednice (respektive Lednicko-valtický areál). Všechny tři jmenované lokality jsou pro svou jedinečnost a význam zapsány v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Předností jmenovaných oblastí je, že od sebe nejsou příliš vzdáleny. Chcete-li spojit poznávání památek s pohybem, tak doporučujeme se na jednotlivá místa vypravit na kole. Nesporně však můžete v těchto destinacích podniknout i řadu krásných pěších výletů.

Olomouc

Když zavítáte do Olomouce, tak vás jistě osloví krása tamních kašen. Celkem je jich 25, ale pouze 6 kašen je barokních. Jedná se o kašnu Merkurovu, Caesarovu, Herkulovu, Jupiterovu, Neptunovu a Tritonů. Jihozápadní nároží radnice zdobí Arionova kašna, která vznikla během rekonstrukce Horního náměstí v roce 2002. Jde o jakousi náhradu nedochované sedmé barokní kašny, která je jako dochované unikáty inspirována mytologií. Tím však výprava za olomouckými barokními skvosty teprve začíná. Na barokní historii města odkazuje rovněž novodobá fontána Pramen živé vody sv. Jana Sarkandra. Nachází se poblíž novobarokní kaple sv. Jana Sarkandra. Na Horním náměstí vás zajisté zaujme Sloup Nejsvětější Trojice, v jehož spodní části se nachází kaple. Mezi další olomoucké barokní památky stojící za vidění patří Arcibiskupský palác, Jezuitský konvikt a Kostel Panny Marie Sněžné, Kostel sv. Michala či Klášterní Hradisko. Pokud budete mít ještě dostatek sil a chuti k poznávání olomouckých barokních krás, tak na nedalekém Svatém Kopečku vás čeká ještě prohlídka baziliky.

Kroměříž

V malebné Kroměříži vás okouzlí Arcibiskupský zámek. Původně renesanční stavba byla přestavěna do raně barokního stylu. K Arcibiskupskému zámku přiléhá skvostná Podzámecká a Květná zahrada. Ve městě stojí za návštěvu také barokní Kostel sv. Jana Křtitele a Kostel Nanebevzetí bl. Panny Marie.

Lednicko-valtický areál

Významnými dominantami v rámci Lednicko-valtického areálu jsou samozřejmě zámky Lednice a Valtice, které patří k turisticky nejvyhledávanějším cílům v tomto mikroregionu. Zámek Lednice prošel v průběhu dějin několika přestavbami. Kromě renesanční a barokní přestavba byla upozaděna novogotickou, která dala zámku dnešní ráz. Zámek Valtice rovněž prošel v průběhu času proměnou vzhledu, ta však vyvrcholila barokní přestavbou. Lednicko-valtický areál vás nenadchne pouze svými památkami, ale rovněž nádhernou přírodou vybízející k procházkám a výletům

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment