Koupě nového domu či bytu nebo rekonstrukce staršího?

Rozhodovací proces, který předchází koupi nového bydlení je obvykle velmi dlouhý a složitý. S ohledem na finanční situaci a možnost dojíždění mají lidé často dilema, zda vybrat dům či byt a jestli zvolit velké město, ve kterém pracují nebo se raději uchýlit dále od městského života a smířit se s dojížděním. Pryč už jsou ty časy, kdy byla stavba rodinných domů záležitostí svépomoci z kruhů široké rodiny. Dnes se na vlastní síly spoléhá už málokdo, čas se stal pro většinu lidí natolik cenným, že nechtějí strávit roky na stavbě. Ne každý ovšem touží po domku, sekání trávy a údržba kolem domu a zahrady není pro každého. Pak je nejlepším řešením právě byt. Jak vybrat a zda se pustit do rekonstrukce domů či bytů vám poradí dnešní článek.

Dům či byt?

Pokud jste se rozhodli pro bydlení ve velkém městě, například v Praze, pak koupě domu právě zde není záležitostí, kterou by si mohl dovolit každý. Jestliže na domku trváte, ale vaše finanční situace je omezující, pak by dobrou alternativou mohla být například výstavba rodinných domů Praha, která obvykle nabízí cenově dostupnější variantu bydlení v okrajových částech hlavního města.

Byt ale rozhodně neznamená horší kvalitu bydlení. Velké byty dokáží nabídnout srovnatelný komfort jako podobně velký domek, ale bez nutnosti údržby a dalších starostí. Větší terasa či balkon může nahradit i menší zahrádku a vy tak získáte dostupné bydlení v samém srdci města.

Rekonstrukce, ano či ne?

Do rekonstrukce rodinného domu se určitě nepouštějte sami, někdy se totiž původně výhodná koupě staršího domu může pěkně nevyplatit. Pokud jste si vybrali dům určený k rekonstrukci, obraťte se na odbornou firmu, která rekonstrukce rodinných domů provádí a nechte ji nejprve nacenit všechny požadované úpravy. Až poté znovu zvažte koupi takové nemovitosti. Chtějte firmu, která má letité zkušenosti a celý projekt vypracuje s ohledem na vaše přání a požadavky. Skuteční odborníci vám totiž rovnou poradí, zda má investice do takové nemovitosti smysl nebo je lepší si nechat si postavit dům nový.

Při koupi staršího bytu jednejte podobně. Samotný byt není jediné kritérium, na základě kterého byste se měli rozhodovat. Dobře si prohlédněte i společné prostory a celý dům zvenku. Pokud je totiž dům v původním stavu, znamená to, že bude nutná investice vlastníků do rekonstrukce. A taková rekonstrukce panelových domů není levnou záležitostí. Máte-li tedy možnost, vyberte si raději byt v domě, který už rekonstrukcí prošel. Rekonstrukce činžovních domů je podobně nákladná, jen tyto domy obvykle nemají tolik bytových jednotek, koupit tedy starší byt v něm, ještě před rekonstrukcí, nemusí být následně tak velkou finanční zátěží pro jednotlivé vlastníky bytových jednotek.

Už jste se našli ideální variantu, jak ale vybrat tu správnou firmu?

Jak už bylo zmíněno, vždy hledejte dostatek zkušeností a projděte si reference. Za kvalitní firmu hovoří vždy její práce, kterou se ráda pochlubí, pokud je čím. Již první jednání vám hodně napoví, určitě se neřiďte jen cenou, nejnižší cena neznamená nejlepší koupě. Profesionálové dbají na dodržení termínů a měli by vyjít svým klientům maximálně vstříc v hledání toho nejideálnějšího řešení.

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment