Kam až dohlédne nový dalekohled NASA?

NASA oznámila testování nového převratného dalekohledu. Teleskop Jamese Webba má dohlédnout na samý počátek vesmíru a také pátrat po známkách života mimo Zemi. Technickou novinkou a opravdovým převratem je přitom obrovské, 6,5 metrů vysoké pozlacené zrcadlo. Teleskop má nahradit slavný Hubbleův vesmírný dalekohled.

Výkonnější než Hubblenovy-nasa-dalekohled-telo

Technickou novinkou je především fakt, že teleskop dokáže, na rozdíl od Hubbleova dalekohledu, registrovat i infračervené záření. Tím pádem může zachycovat tzv. rudý posuv – prodloužení vlnové délky při vzdalování. Nejlépe bude zachycovat světlo z těch nejstarších hvězd. Také tím pádem může registrovat mnohem slabší záření. Zachytí dokonce i 400 krát slabší signál než Hubbleův teleskop.

1,5 milionů kilometrů od Země

Teleskop by měl být vypuštěn roku 2018 a bude umístěn v Lagrangeově bodě, tedy 1,5 milionů kilometrů od Země, na opačné straně od Slunce. To je bod, kde se vyrovnávají gravitační a odstředivé síly Země a Slunce. To je také novinka, protože se nebude, jako jeho předchůdci, pohybovat na nízké oběžné dráze. Fungovat by měl 5 až deset let a na místo ho vynese raketa Ariane 5. Celý projekt k dnešnímu dni stojí 9 miliard dolarů, na začátku se ale počítalo s tím, že bude stát jen půl miliardy. Díky poněkud nedostupnému místu určení nebude možné ho v případě poruch opravit a bude muset být zkonstruován tak, aby byl bez závad.

Beryllium a zlato – návod na dobytí vesmíru

Zrcadlo je vyrobené z beryllia, potažené tenkou vrstvou zlata, díky níž bude moci registrovat i infračervené záření. Zrcadlo je složeno z osmnácti segmentů, každé o hmotnosti 20 kg a je schopné ve vesmíru měnit tvar. Veškerý jeho pohyb bude možné regulovat ze Země. Na místo určení bude zrcadlo dopraveno jako složené a roztáhne se až přímo tam.

Dozvuky Studené války

Dalekohled je pojmenován po J.E.Webbovi, ředitele NASA v době Studené války. Na jeho vývoji se podílela i ESA (Evropská kosmická agentura) a CSA (Kanadská kosmická agentura).

Webbův teleskop by mohl ukázat opravdu převratné objevy – vznik prvních hvězd a galaxií a možní i vznik samotného vesmíru. Mimo to také může jednou pro vždy ukázat odpověď na otázku, která tolik dráždí lidskou fantazii – je někde ve vesmíru život?

 

Spread the love

Related posts

Leave a Comment