Jedete stanovat? Pořiďte si vhodný stan!

Pokud se chystáte strávit dovolenou kempováním v přírodě, nezbytné si vzít potřebné vybavení. Kromě spacáku, karimatky, pláštěnky, proviantu a dalších nezbytností potřebujete kvalitní stan. Jinak těžko pobyt v přírodě přečkáte. Nevíte, který stan je pro vás nejvhodnější? Lámete si hlavu nad tím, jaká kritéria má ideální stan splňovat? Máme pro vás několik rad a tipů pro správný výběr.

Ujasněte si svá očekávání.

Pečlivost při výběru stanu se vám rozhodně vyplatí. Nejprve si ujasněte, co od stanu očekáváte a zodpovězte si následující otázky: Kolik osob má pojmout? Jak často bude stan používán? V jakém prostředí hodláte stanovat? Teprve jakmile víte, co má váš ideální stan splňovat, vyrazte na nákup.

Nákup stanu je věda

V kamenné prodejně či e-shopu cíleně hledejte stan splňující vámi určená praktická kritéria. Design řešte až na posledním místě. Stěžejní roli při výběru vhodného stanu hrají jeho velikost, odolnost a hmotnost. Existuje jich celá řada druhů. Klasický áčkový stan je spíše přežitkem (např. kvůli nízké odolnosti při zhoršených povětrnostních podmínkách). Lepší je zvolit kopuli či geodetický stan (tzv. tunel). Vyžadujete-li co nejlepší stabilitu, zvolte geodetický stan.

Z hlediska velikosti si můžete vybrat stan zpravidla pro jednu až čtyři osoby. Podle prostředí, kde stanujete, máte na výběr stan rodinný, turistický či expediční. Vzájemně se liší hmotností a odolností vůči okolním podmínkám.

Stan pro rodiny

Vyrážíte-li s dětmi do autokempu, tak je pro vás nejvhodnější rodinný stan (rovněž nazýván jako obytný či campingový). Není určen k častému přemisťování, je proto těžší než turistický stan. Poskytne vám však dostatek prostoru i pohodlí. Rodinný stan lze převážet v automobilu a dopravních prostředcích.

Turistický stan

Chcete-li se vydat na výlety do přírody a často měnit tábořiště, zvolte jednoplášťový turistický stan. Má lehkou konstrukci a snadno jej přenesete z místa na místo. Jde o skvělou volbu pro turisty, trampy a zálesáky.

Expediční stan

Jestliže patříte k milovníkům vysokohorské turistiky, vyvarujte se jednoplášťového stanu. Potřebujete dostatečně odolný dvouplášťový expediční stan. Vyplatí se vám v případě, že hodláte pobývat v náročnějších přírodních podmínkách. Tento druh stanu mívá stejně jako rodinný typ vyšší hmotnost.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment