S jarem přichází alergie! Které jsou nejčastější?

Přestože patří jaro díky rozkvétající přírodě k nejkrásnějšímu období roku, není příjemné pro každého. Alergici se každoročně příchodu jara obávají, protože pro ně začíná sezóna kýchání, rýmy, slzení a dalších alergických reakcí.  V teplém a suchém počasí celá řada alergenů v hojné míře víří vzduchem. Které alergie bývají na jaře nejčastější a na které alergeny si dát největší pozor?

Jaro je rájem pylových alergií na dřeviny

Alergie typické pro jarní období představují pylové alergie (zvláště na pyl různých dřevin). Každý může být přecitlivělý na jiný pyl. Pokud se u vás na jaře objevují alergické projevy (např. zarudnutí pokožky, svědění, kýchání a rýma), je třeba se vyvarovat pobytu v prostředí s výskytem alergenů. Vhodné je rovněž sledovat pylové zpravodajství, které je dostupné na internetu.

Výskyt jarních alergenů v jednotlivých měsících se liší

Pylová sezóna je specifická svou proměnlivostí. Výskyt alergenů v ovzduší se v jednotlivých měsících liší. Na jaře je nejméně alergenů v březnu, naopak duben a květen jsou na množství různých druhů pylů bohatší.

Pozor na pyly dřevin i travin!

V březnu a dubnu se můžete setkat především s alergií na pyl dřevin. Konkrétně jde zvláště o lísku, olši, břízu, vrbu, tis či jasan. Od dubna do května si dejte pozor jak na pyly některých dřevin, tak i travin. Setkat se můžete na alergii na pyl jalovce, habru, dubu, platanu či jilmu. V dubnu se ještě pyl travin příliš nevyskytuje. Setkat se můžete např. s pylem srhy či lipnice. Od května však traviny nabývají na významu a jako zásadní alergen dominují až do července či srpna.

Nejčastější jarní alergie

Pro jaro je nejtypičtější výskyt alergií na pyly různých dřevin, po níž nastupuje sezóna pylů travin. Nejčastější alergie bývají na pyl olše, lísky a břízy. O něco méně častější bývá alergie na pyl platanu, vrby, dubu, jilmu či jasanu. Na pyl travin je nejčastější alergie na lipnici, srhu, jílek či bojínek.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment