Jaké jsou příznaky seborey? Zeptali jsem se praktických lékařů

Lupy nebo seborea? To je otázka, kterou znáte z televizních reklam. Právě v nich se tato věčná otázka pokládá, ale ve skutečnosti na ní vlastně neodpoví. Pakliže na ni chcete znát odpověď, je načase zjistit, jaké jsou příznaky seborey. Tím pádem si potvrdíte nebo naopak vyvrátíte přítomnost lupů. Zeptali jsme se obvodního lékaře v jeho ordinaci praktického lékaře. Co nám odpověděl?

Úvodem je třeba říct, co to vlastně seborea nebo také seboroická dermatitida je. Pokud mluvíme o seboree, hovoříme o neinfekčním onemocnění, které má chronický až recidivující průběh. Bohužel toto onemocnění pacienty provádí až do konce života, i když je možné příznaky této kožní poruchy zmírnit. 

Jaké jsou příznaky seborey?

Abyste uměli snadno rozlišit lupy a seboreu, je třeba vědět příznaky onemocnění. K příznakům patří kupříkladu zarudnutí pokožky, dále pak vznik plochých olupujících se žlutavých šupinek a dále pak vznik krustiček na vrcholu hlavy nebo ve vlasech. 

Seborea se může rozšířit i na jiné části těla, konkrétně tedy na uši nebo nos, případně do obočí nebo na oční víčka. Ve vlasech je to však nejvíce nepříjemné, protože může vést až k vypadávání vlasů. 

Jak se seboroická dermatitida léčí?

Jak již bylo zmíněno, onemocnění většinou provází pacienta po zbytek života. I když je několik způsobů, jak zmírnit projevy této nemoci. Léčba se volí zásadně lokální, tudíž používá se speciální šampon na tento typ onemocnění nebo krém na seboroickou dermatitidu. Dnes jsou k zakoupení i nejrůznější speciální oleje a gely nebo dermatologické přípravky, které obsahují nemalé množství antimikrobiálních látek. 

Je třeba konstatovat jednu věc, a sice léčba probíhá trochu jinak u dospělého člověka a trochu jinak u kojenců. U kojenců je třeba používat speciální šampony v dětském provedení a dbát na to, aby byla hlava umývána teplou vodou. 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment