Investovat lze mnoha způsoby. Zkuste třeba investiční sběratelství.

V současnosti se stále vyplatí své peníze spíše investovat než spořit. Investovat však nemusíte pouze do cenných papírů jakými jsou akcie a dluhopisy. Zajímavým způsobem zhodnocení majetku jsou alternativní investice zahrnující investice do drahých kovů. Patří sem také investiční sběratelství. Existuje celá řada věcí, které můžete sbírat (např. investiční mince, umělecké předměty, poštovní známky či automobilové veterány). Láká vás vyzkoušet investiční sběratelství? Dáme vám pár tipů, jak začít a na co si dát pozor.

Začínáme investovat!

Dříve než se pustíme do investičního sběratelství, musíme si uvědomit, že jakákoliv investice je spojena s určitou délkou investičního horizontu i jistou mírou rizika. Nejprve si vybereme sběratelský obor. Volba záleží na mnoha faktorech (např. délka investičního horizontu, námi akceptovatelná míra rizika či vlastní znalost sběratelského oboru). Nemusíte být expertem v dané sběratelské oblasti, můžete využít služeb zkušených odborníků. Ti vám zajistí výhodný nákup a prodej investičních předmětů.

Co a proč (ne)sbírat?

Začátečníkům nedoporučujeme sběratelství vína. Výjimku tvoří milovníci vína a opravdoví znalci. Sběratelství investičního vína se neobejde bez určitých zkušeností. Hodnotu vína ovlivňuje celá řada faktorů (počet lahví na trhu, výše poptávky po něm, kvalita ročníku, hodnocení degustátorů či získaná ocenění). Jedná se o investici s dlouhodobým investičním horizontem. Prodat investiční víno se vyplatí minimálně po 5 letech. Nejvyšší ceny dosahuje investiční víno zpravidla až po 10–20 letech.Rovněž musíte počítat s náklady na skladování i s tím, že po určité době hodnota investice klesá.

Další problematickou oblastí je např. sbírání uměleckých děl. I zde jde o dlouhodobou investici, zhodnocení může trvat dokonce i desítky let. Navíc bývá výsledné zhodnocení v některých případech nejisté. Týká se to zvláště děl začínajících a dosud neznámých umělců.

Výhodné je např. sbírat české umělecké sklo, které se těší v zahraničí dobré pověsti. Čeští umělečtí skláři jsou ve světě považováni za špičku ve svém oboru. Podle odborníků na investice má navíc české sklo vysoký investiční potenciál.

Z tradičních sběratelských oborů je výhodné se zaměřit na filatelii či numismatiku. U poštovních známek se vyplatí vytvářet především něčím unikátní sbírky. V oblasti numismatiky je doporučováno sbírat zlaté mince.

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment