Investice do drahých kovů: Vyplatí se nebo jde o zbytečný risk?

Mnohého začínajícího investora napadne investovat do drahých kovů. Jde o investiční alternativu, která na první pohled vypadá lákavě. Drahé kovy mají oproti penězům skutečnou hodnotu, nejde o potištěné papírky snadno podléhající inflaci. Ale je tomu skutečně tak? A na co si dát při nákupu a prodeji drahých kovů pozor? To vám prozradíme v článku.

Drahé kovy jsou skvělou dlouhodobou investicí

Množství drahých kovů je omezené, právě tím nabývají na hodnotě a jsou z dlouhodobého hlediska vhodné k ochraně před inflací. Ale jejich cena podléhá různým výkyvům, proto nejsou vhodné jako krátkodobý investiční nástroj. Drahé kovy tedy slouží především jako uchovatel hodnoty, který je však vhodným dlouhodobým investičním nástrojem.

Investiční kovy jsou atraktivní i z daňového hlediska

Prodej drahých investičních kovů není jen zajímavou dlouhodobou investicí. Atraktivně působí i jejich danění. Příjem z prodeje drahých kovů je totiž u fyzických osob osvobozen od daně z příjmu. Pokud koupíte drahé kovy na firmu, tak musíte daň z příjmu zaplatit. Jde však jen o případ, kdy držíte drahé kovy po dobu kratší než 5 let. Přesáhne-li držení 5 let, tak daň z příjmu neplatí ani firmy. Investiční zlato je navíc osvobozeno od platby DPH. Podrobnosti o danění drahých kovů najdete např. v zákoně č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu v § 10 (ostatní příjmy).

Koupit či nekoupit? Do jakých kovů investovat a jak?

Pokud chcete s investováním do drahých kovů začít, máme tu pro vás pár základních doporučení. Prvním krokem při investici do drahých kovů je výběr kovu. Máme na výběr zlato, stříbro, platinu a investičně nejméně oblíbené palladium.  Nejvíce atraktivním kovem je zlato, jehož kladem je mimo jiné fakt, že je osvobozeno od DPH. Z investičního hlediska zajímavé je rovněž stříbro, z něhož však DPH odvádíte. Platina byla oproti jiným drahým kovům objevena až v 18. století. I proto je při investování upřednostňováno lidstvu po tisíciletí známé zlato a stříbro. Palladium je využíváno především v průmyslu, z investičního hlediska je rizikové. Trh s palladiem je silně ovlivňován Ruskem, kde jsou obrovské zdroje tohoto kovu. Při koupi drahých kovů si vyberte důvěryhodného a osvědčeného prodejce. Jen tak se nestanete obětí podvodu.

Dalším krokem je zvolit vhodné zastoupení drahých kovů v portfoliu. Zpravidla se doporučuje nepřesáhnout 10 %. Drahé kovy je nejvhodnější kupovat v jejich fyzické formě (slitky, mince, cihličky) od důvěryhodného prodejce (např. banky). Koupě a držení fyzického drahého kovu přes banku je navíc dobře zabezpečeno. Své drahé kovy vždy musíte nějak zabezpečit, což vás ovšem stojí nějaké náklady. Právě nezbytné náklady spojené s držením drahých kovů jsou důvodem, který od investování často odrazuje. Posledním krok je prodej drahých kovů, který bezpečně provedete např. přes burzu drahých kovů.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment