Jak vyzrát na stres a únavu? Pomůže shiatsu, jóga či qigong.

Hektický životní styl a nadměrná psychická zátěž našemu zdraví nesvědčí. Při vystavení dlouhodobému stresu dochází k bolestem hlavy, poruchám spánku. Běžná je také častá únava během dne. V krajním případě se nadměrný stres rozvine v třeba v kardiovaskulární či onkologické onemocnění. Abychom si udrželi psychické i fyzické zdraví, musíme se naučit se stresem účinně bojovat. Nevíte, co vám na odbourání stresu a překonání únavy pomůže? Máme pro vás tipy na skvělé pomocníky, jejichž společným rysem je relaxace. Málokdo totiž umí správně odpočívat.

Masáží shiatsu proti únavě a stresu

K dostatečnému zrelaxování organismu napomůže masáž. Pro odstranění únavy a odbourání stresu je zvláště vhodná japonská tlaková masáž neboli shiatsu. Název masážní techniky je příznačný. Slovo shiatsu totiž v překladu znamená tlak prsty. Japonská tlaková masáž vychází z tradiční čínské medicíny (především akupresury). Technika shiatsu se provádí na speciální matraci (tzv. futonu) položené na zemi. Celá masáž trvá zhruba 1-1,5 hodiny. Nepoužívají se při ní masážní oleje a masírovaná osoba zůstává po celou dobu oblečená.

Bez pohybu to nejde

Pohyb je skvělým odbourávačem stresu i únavy. Během přiměřené pohybové aktivity se totiž do těla vyplavují hormony štěstí (tzv. endorfiny). Některé aktivity jsou k relaxaci a psychickému uvolnění vhodnější než jiné. Velké popularitě se dnes těší tai-chi, ale pomůže vám i jóga nebo veřejnosti méně známé cvičení qigong.

Jóga

Velmi známá i oblíbená je jóga, která pochází z Indie. Jde o propracovaný systém fyzických cviků a dechových technik vedoucích ke zklidnění mysli. Jogínské pozice zvané ásany se často využívají při meditaci, během níž se skvěle psychicky uvolníte. Cvičení ásan vede k pružnosti těla a psychickému zklidnění. Pro své pozitivní vlivy na psychiku bývá doporučována psychology. Existuje mnoho druhů jógy. K odbourání stresu je nejvhodnější zvolit méně dynamické varianty (např. hatha jógu).

Qigong

Cvičení qigong velmi připomíná tai-chi, ale zpravidla se jej snáze naučíte. Qigong je součástí tradiční čínské medicíny. Jde o rozsáhlý systém cvičebních technik využívaný i v bojových uměních. Jedná se o klidné cvičení, které skvěle pomáhá proti únavě a stresu. Jeho obliba se postupně rozšiřuje a stává se známějším. Lekce qigong jsou už dostupné v mnoha částech Česka.

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment