I alergik může mít domácí zvíře. Která jsou vhodná?

Alergici si nemusí pořízení domácího mazlíčka zcela odepřít. Je třeba si uvědomit, jaké alergeny zvířata produkují (např. srst, peří, kožní šupiny, zvířecí moč nebo sliny). Alergeny zužují výběr zvířete a jeho vhodnost musí alergici konzultovat se svým alergologem. Existuje několik zvířat zpravidla nepředstavujících pro alergiky zdravotní riziko. Která to jsou? Dáme vám pár tipů.

Nejvhodnější zvíře? Rybičky, želva, strašilky či oblovka.

Nejvhodnějšími zvířaty pro alergiky bývají bezsrstá a bez opeření. Častou volbou alergiků jsou studenokrevní živočichové. Chcete-li zvíře nenáročné pro chov, tak si pořiďte rybičky. Jde o hypoalergenní společníky. Nezbytné je však pečovat o čistotu akvária kvůli zdraví alergika i rybiček. Zanedbané akvárium představuje ideální prostředí pro vznik nežádoucích plísní. Poměrně nenáročný je rovněž chov ještěrů čeledi gekončíkovitých. Konkrétně lze doporučit např. gekončíka nočního.

Častou volbou alergika je pořízení vodní či suchozemské želvy. Z hlediska nezbytné péče však patří k náročnějším domácím zvířatům. Méně obvyklý je chov hada, chameleona, ještěra, či strašilek. V současnosti je populární chovat achatinu neboli oblovku. Jde o největší suchozemské šneky, kteří pochází z rovníkové Afriky.

Další možnost? Skinny morče, bezsrstá kočka, fretka nebo mexický naháč.

Studenokrevní mazlíčci vás příliš nelákají? Pořiďte si teplokrevné zvíře vhodné pro alergika. Jedná se převážně o speciálně vyšlechtěné druhy bezsrstých savců. Z hlodavců jde o skinny morče. Chcete-li kočku, zvolte bezsrsté plemeno s názvem Sphynx. Z osrstěných zvířat je možné si pořídit fretky. Jde o poměrně čistotná zvířata, která oproti kočkám vyvolává alergické reakce jen vzácně.

Máte raději psi? V tom případě máte na výběr několik plemen. Ideální je čínský chocholatý pes, americký bezsrstý teriér nebo mexický či peruánský naháč. Kromě bezsrstých psů si můžete pořídit i některá minimálně línající plemena (např. bišonka či maltézáčka).

Nejen výběr zvířete je důležitý.

Kromě vybraného druhu zvířete záleží i na dodržování několika pravidel. Zásadní roli hraje pravidelný a důkladný úklid bytu a péče o čistotu zvířete. Zvýšenou pozornost věnujte péči o psi a kočky. Pokud jste alergik, přenechejte raději koupání a údržbu případné srsti těchto zvířat jinému členovi rodiny.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment