Nudí vás lyžování? Vyzkoušejte netradiční zimní sporty!

Počasí je v tomto období přímo ideální k provozování zimních sportů. Připadají-li vám bruslení, sjezdové lyžování či snowboarding příliš fádní, můžete vyzkoušet některou méně obvyklou aktivitu. Máme pro vás pár tipů na netradiční zimní sporty.

Snowbiking

Máte v oblibě cyklistiku a rádi byste se jí věnovali i v zimě? Pak vás zaujme trochu třeba snowbiking. Jde o bikování na sněhu, které se řadí k adrenalinovým sportům. K jízdě se pochopitelně nepoužívá běžné kolo, ale speciálně upravený bike s tlustými pneumatikami. Historie snowbikingu se prolínají se skibobingem. Obě disciplíny vznikly v 19. století v Alpách. Tehdy však nešlo o sporty, ale formu dopravy. Postupně se snowbiking vyvinul do současné podoby.

Skijöring

Jste pejskař, který rád lyžuje? V tom případě vás jistě zaujme skijöring. Jde o sport velmi připomínající vodní lyžování. Jen je provozován na sněhu a nejste lanem připojen k vodnímu skútru, ale ke psu, koni nebo crossovému motocyklu. Využití zvířat k tažení lyžaře není žádnou novinkou (zvláště ve Skandinávii). Šlo o usnadnění přepravy. Skijöring jako sport se vyvinul z této aktivity v 2. polovině 19. století v Norsku. První skijöringový závod na českém území se konal roku 1985 v Peci pod Sněžkou.

Psí skijöring lze provozovat s jedním i více psy spíše větších plemen. Nejvhodnější jsou severská plemena psů (např. aljašský malamut, grónský pes, sibiřský husky či eskymácká lajka).

Snowkiting

Chcete si ozvláštnit lyžování nebo snowboarding? Pak vyzkoušejte jízdu za pomoci tažného draka. Jde o tzv. snowkiting, který vznikl v polovině 80. let 20. století v USA.

Klus-ki či kluski

Zajímavé sporty nevznikají jen v zahraničí. Českým netradičním zimním sportem je kluski, který byl představen veřejnosti roku 1999 na výstavě Sport-Prague. Jeho tvůrcem je Ing. Vratislav Žák. Kluski označují jak samotný sport, tak i pomůcku k jeho provozování. Na boty se připnou speciální násady, které umožňují jízdu podobnou lyžování či snowboardingu.

Snowbagging

Jde o poměrně nový sport, který vznikl roku 2005. Jeho tvůrcem je americký lyžař a snowboardista Kenny Clark. Snowbagging kombinuje prvky bruslení, lyžování a skateboardingu. Provozuje se na tzv. snowbagu, což je pytel připnutý k nohám snowbaggera. Největší oblibě se snowbagging těší u snowboardistů a mladších lidí.

 

Spread the love

Related posts

Leave a Comment