EURES

Nezaměstnanost je poměrně oblíbeným tématem nejen politiky. A setkat se s ní na vlastní kůži může snad každý. Zejména, pokud se stěhujete do jiné země a nemáte tam zajištěnou práci. A právě od toho existuje evropská síť EURES.

O co jde?

EURES, neboli Evropské služby zaměstnanosti mají za úkol pomáhat najít práci osobám, které se rozhodly využít práva volného pohybu osob v zemích Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska.

Na Evropském portále pracovní mobility, hlavní stránce EURES můžete najít databázi volných pracovních míst v Evropě. Zde se dají vyhledat volná pracovní místa dle profesí a zemí, nebo najít odkazy na periodický tisk dané země, kde si můžete hledat nabídky sami. Databáze také obsahuje seznam firem, zapojených do tohoto projektu a přijímajících nové pracovníky.eures-telo-clanku

Navíc si můžete na webu EURES zřídit profilový účet, kde Vás hledají a oslovují přímo zaměstnavatelé zapojeni do tohoto projektu.

Co vše zde naleznete?

Je zde například databáze životních a pracovních podmínek té dané země a budete se tak moci připravit na její zvyklosti a obyčeje. Také se dozvíte, jak je to s daněním, pracovními smlouvami či se sociálním zabezpečením v hostitelské zemi. Databáze dále obsahuje seznam nejpreferovanějších povolání v dané zemi a databázi o úrovni trhu práce (a to i v jednotlivých krajích).

Česká republika je do tohoto projektu zapojena od roku 2004 a poradny EURES sídlí na několika místech České republiky, většinou na pobočkách Úřadu práce ČR. Na webu také naleznete seznam těchto poboček a poradců.

EURES pomáhá i s poskytováním dávek v nezaměstnanosti v hostitelské zemi.

Odkaz na stránky EURESu na integrovaném portále Ministerstva práce a sociálních věcí naleznete zde: http://portal.mpsv.cz/eures.

Jak vidíte, při přestěhování se do jiné země nemusíte mít vůbec strach o zaměstnání. Základem je ovšem samozřejmě dobrá znalost angličtiny a úředního jazyka té dané země. Ale potom už nic nebrání tomu volně cestovat, poznávat a nemít přitom strach a o vlastní vyžití.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment