Diagnóza: celiakie. Jak s ní žít?

Celiakie je nevyléčitelné autoimunitní onemocnění, které postihuje tenké střevo. Dochází při něm k nezvykle silné reakci imunitního systému na lepek. Celiakie způsobuje zánět v tenkém střevě a následný zánik klků. Typickými projevy onemocnění jsou např. bolesti břicha, úbytek hmotnosti, světlá stolice, průjem, zácpa, nadýmání a plynatost. Může se objevit i padání vlasů a třepení nehtů, kožní onemocnění (dermatitis herpetiformis), u žen dochází k vynechání menstruace. Mnoho celiaků vůbec netuší, že tímto onemocněním trpí. Záleží na intenzitě a formě příznaků, které se u nich vyskytují. Diagnostikovat celiakii může být obtížné, protože se má velké množství projevů. Navíc při pokusech o zjištění celiakie, mohou někdy testovací metody selhat (např. vyjde u nemocného na celiakii negativní krevní test). K úspěšnému diagnostikování celiakie proto dochází zhruba u 15 % nemocných.

Zásadní je dodržovat dietu.

Pokud dodržujete bezlepkovou dietu a dbáte rad lékaře, tak se s celiakií dá celkem spokojeně žít. Jestliže vám byla diagnostikována celiakie, musíte striktně dodržovat bezlepkovou dietu. Velmi důležité je si ujasnit, které potraviny smíte a nesmíte konzumovat.

Zakázané potraviny

Zapomenout musíte na veškeré potraviny z obilnin jako je pšenice, oves, ječmen či žito. Nevhodné jsou i pokrmy ze špaldy. Nemůžete tedy jíst především výrobky z mouky (např. pečivo a těstoviny). Pro muže trpící celiakií je někdy obtížný zákaz pití klasického piva. Vyvarovat se rovněž musíte vegetariánské náhražky masa, kterou představuje seitan (pšeničný lepek). Velmi zákeřné jsou výrobky obsahující skrytý lepek. Jedná se třeba o mletá masa, kečupy, instantní polévky, konzervy a další polotovary. Přítomnost lepku vás může u některých výrobků i překvapit (např. u čokoládové bonboniéry). Pečlivě proto čtěte informace o složení všech potravinových výrobků. Hlídejte složení i u výrobků z povolených surovin. Mohou obsahovat skrytý lepek.

Co smíte jíst?

Mezi důležité povolené potraviny patří brambory, kukuřice, rýže, pohanka, jáhly, luštěniny, sója
a výrobky z nich. Často jimi nahradíte zakázané potraviny s lepkem. Rovněž můžete konzumovat mléčné výrobky (např. tvrdé sýry, jogurty, tvaroh), vejce, ovoce a zeleninu.

Spread the love

Related posts

Leave a Comment