Co je kontaktní rodičovství?

Kontaktní rodičovství je nejen mezi maminkami stále diskutovanějším pojmem. Zatímco pro někoho je to každodenní chleba, jiný nad tímto slovním spojením jen zmateně tápe a snaží se dohledat jeho definice. A co vy? Máte představu, co je kontaktní rodičovství? Nebo jste v tomto odvětví tzv. nepolíbení a vůbec nevíte, o co se jedná?

Co je kontaktní rodičovství?

Pro ty, kteří nemají představu, co kontaktní rodičovství je, si na začátku dnešního článku dovolíme stručné vysvětlení. Hlavní myšlenkou, nebo chcete-li cílem kontaktního rodičovství, je posílení vazem mezi matkou a dítětem. Kontaktní rodičovství klade důraz na přirozené potřeby a přání, které má každé dítě. Za vznikem tohoto přístupu rodičovství stojí pediatr Wiliam Sears, který se společně se svojí manželkou zamyslel nad základními principy, a společnými silami vytvořili pravidla kontaktního přístupu rodiče k dítěti.

Není to jen o nošení dítěte

Když se řekne kontaktní rodičovství, mnoho lidí si představí v současné době tolik oblíbené nošení dětí buď v šátku, nebo ve speciálních ergodických nosítkách. Pravda je ale taková, že u kontaktního rodičovství to není jen o tom, že budete své dítko dle jeho potřeb nosit na svém těle. Je to i o tom, že společně s dítětem naleznete jakousi harmonii, díky které se nebudete muset skálopevně upínat na rady odborníků, ale budete se řídit svými vnitřními pocity, intuicí a chcete-li i selským rozumem. U kontaktního rodičovství jsou hodně důležité emoce a to jak emoce dítěte, tak i emoce jeho rodiče.

Od prvního okamžiku

S kontaktním rodičovstvím můžete začít od prvního okamžiku, kdy uvidíte své miminko úplně poprvé v životě – tedy na porodním sále. Pokud bude porod probíhat tak, jak by probíhat měl, a nenastanou určité komplikace, pak se rozhodně nenechte připravit o tzv.bonding, což je přiložení miminka na tělo matky bezprostředně poté, co opustí bezpečí jejího lůna. Ve snaze najít si s dítětem svou vlastní cestu pak můžete pokračovat již zmíněným nošením, které se dá provozovat i u novorozených miminek, nebo kojením, což je speciální vazba matky a dítěte sama o sobě.

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment