Co byste měli vědět o odběru plodové vody?

Jedním z největších strašáků, kterého se obává drtivá většina budoucích maminek, je amniocentéza – neboli odběr plodové vody. Těhotné ženy sužují nejrůznější otázky, které se odběru plodové vody týkají. Nejvíce je zajímá, jestli amniocentéza nemůže nějak ublížit jejich miminku. Mezi časté otázky patří i otázka týkající se bolesti, ze které má spousta těhulek strach. A samozřejmě je zajímá, jak to vlastně probíhá a co se díky tomu zjistí.

Co je odběr plodové vody?

Odběr plodové vody se odborně nazývá amniocentéza a slouží k včasnému odhalení eventuálního genetického postižení plodu. Díky odběru plodové vody z dělohy těhotné ženy se dá zjistit, zda se nevyskytují chromozomální abnormality poukazující na vady nenarozeného miminka – jednoduše řečeno: zda je miminko zdravé, nebo nějakým způsobem postižené či těžce nemocné.

Kdy je doporučen odběr plodové vody?

Odběr plodové vody není lékařem navrhován jen tak pro nic za nic. Určitě se nemusíte bát, že by se jednalo o rutinní vyšetření, které by musely podstoupit všechny těhotné ženy – to rozhodně ne. Amniocentéza se provádí v případě, kdy je podezření na genetickou vadu. V případě, kdy je zvýšené riziko na vývojovou poruchu nebo genetickou vadu, je mamince odběr plodové vody doporučen. Nastat to může například v případě, kdy je maminka starší 35 let nebo tatínek starší 45 let. Stejně tak je důvodem k amniocentéze abnormální ultrazvukový nález, riziková osobní či rodinná anamnéza nebo pozitivní biochemický screening.

Jak to vlastně probíhá?

Jestli maminky ve spojitosti s odběrem plodové vody něco zajímá, pak je to určitě průběh tohoto zákroku. Amniocentéza se provádí v době mezi 15-16 týdnem těhotenství – někdy samozřejmě dříve, někdy zase později. Prostě jak je potřeba. Lékař nejdříve provede ultrazvuk, na kterémsi ověří umístění miminka v děloze, zkontroluje jeho srdeční akci, stejně tak i množství vody a polohu placenty. Následně zavede velmi tenkou jehlu skrze maminčino bříško do děložní dutiny, odkud odsaje potřebné množství plodové vody – zpravidla se jedná o cca 20 ml. Po zákroku je maminkám doporučen klid na lůžku pro daný den, pro dny následující pak doporučení nic těžkého nezvedat.

 

 

Spread the love
  • 620
    Shares

Related posts

Leave a Comment